تاریخ او جغرافیه

آبـده‌هـای تـاریخـی هـرات

احمد

مزار واعظ کاشفي يکي از آبده هاي تاريخي هرات است که در شمال شهر و در خيابان هرات واقع شده است. اين آبده با دارا بودن يک باب مسجد وفضايي نسبتاً بزرگ و سرسبز، چشم هر بيننده اي را به خود معطوف مي دارد.

مولانا حسين واعظ کاشفي رياضي‌دان، منجم، مفسر، نويسنده، عارف و شاعر قرن نهم است که بيشترين تعداد آثار نوشتاري از وي به جا مانده است.

مولانا کاشفي يکي از بزرگترين نويسندگان دوره تيموريان بوده است ، کتاب اخلاق محسنه وي  در شمار هفت کتاب برتر جهان در حوزه اخلاق اجتماعي و حکومت‌داري است.

ولايت هرات نسبت به ساير ولايت هاي کشور بيشترين تعداد آبده‌هاي تاريخي را در خود دارد..

مسجد جامع «خرقه مبارکه»، مسجدي ديدني در منطقه «پايحصار» هرات محل نگهداري خرقه مبارک شيخ جام است.

صدر اعظم وقت افغانستان درزمان
«محمد ظاهرشاه» دستور داد تا يک عمارت وسيع و بزرگ با 2 مسجد در هرات ساخته شود که با شأن خرقه همخواني داشته باشد.

اما از همه آنچه که درباره شيخ جام و خرقه مبارکه موجود است اين مي‌باشد که اين خرقه مبارک که روزگاري تنپوش حضرت ختم الانبيا مرتبت به زمان حضرت  ابوبکر  صديق (رض) و حضرت علي (ک)  بوده و دست به دست گشته تا از دست فرزند شيخ «ابوسعيد ابوالخير» يعني «شيخ ابوطاهر» بر تن «شيخ الاسلام احمد جامي» پوشانده مي‌شود و بعد از وفات شيخ جام ديگر هيچ کس اين خرقه را مطابق آداب و روش‌هايي که براي پوشيدن اين خرقه متبرک به تن اولياء خدا مي‌باشد، نتوانست بپوشد و فقط توليت و مواظبت از آن را بر عهده داشتند که به حق در نگهداري آن هم بسيار رنج و زحمت کشيده و مرارت‌هاي آن را بر جان خريده و از احترام و اعزاز به آن هيچ کوتاهي ننمودند.

 

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button