افغانستان

آب های زیر زمینی شهر کابل را دقیق مدیریت کنید

شریعت :خشک سالی یک معضل بزرگ در اکثر ولایات افغانستان بوده که این معضل در شهر کابل تبدیل به یک بحران گردیده است. با این حال شماری از متخصصین، مرکزی را تحت نام (مرکزمطالعات آبهای زیرزمینی) ایجاد کرده اند تا بتوانند در راستای مبارزه با خشکسالی کاری کنند.
در این زمینه خبرنگار روزنامه شریعت مصاحبه‌ای را با انجنیر محمد باقر حسینی رئیس این مرکز انجام داده که تقدیم خوانندگان می‌گردد.
پرسش: فعالیت مرکز مطالعات آب های زیر زمینی از چه زمان آغاز شده و هدف از ایجاد آن چه بوده است؟
پاسخ: : مرکز مطالعات آبهای زیرزمینی بر اساس یک تعهد ملی به منظور استفاده درست و حساب شده از منابع آبی کشور بخصوص آبهای زیرزمینی، جلوگیری از مصارف بیجا در اثرحفاری چاه های ناکام و… در سال ( ۱۴۰۲) با مشوره متخصصین این بخش آغاز به فعالیت نموده است. این مرکز یگانه مرکز تخصصی هایدروجیولوجیکی خصوصی در کشور بوده که متعهد به ارایه خدمات انجنیری و تحقیقاتی آبهای زیرزمینی برای هموطنان عزیز می باشد.
پرسش: به نظر شما راه های جلوگیری از بحران کم آبی در شهر کابل چیست؟
پاسخ: همانطوریکه می دانیم منبع آب در شهر کابل آبهای زیر زمینی بوده که در اثر عوامل مختلف تقریباً 80 فیصد ذخایر آن تخلیه گردیده است. بناً نظر به ارزش حیاتی آب وجلوگیری از بحران ضرورت به راه حل های کوتاه مدت و دراز مدت می باشد.
برای اینکه در کوتاه مدت از ایجاد بحران آب در شهر کابل تا حدی جلو گیری گردد نیاز است تا ذخایر باقی مانده آبهای زیرزمینی بر اساس یک میکانیزم مشخص جیره بندی گردد.
تاسیس شبکه های کوچک معیاری آبرسانی در تمام نقاط شهر کابل و رساندن آب به شهروندان از طریق آنها، شبکه های مذکور باید مطابق به استندرد ها ساخته شود و در برابر مشترکین مطابق به قرار داد پاسخگو باشند و مطابق به ظرفیت آب منبع شان تعداد مشترک جذب نمایند. نه مانند شبکه های آبرسانی فعلی که چند برابر ظرفیت که در اختیار دارند مشترک جذب نموده اند و باعث ایجاد مشکلات به مردم گردیده است.
پرسش: در چنین حالت در شهر کابل برای هر فرد ویا فامیل چه مقدار آب برای مصرف در نظر گرفته شود و چگونه مدیریت گردد؟
پاسخ: نظر به استندرد های جهانی در حالت های به شدت کمبود آب در محیط شهری برای هر فرد در 24 ساعت 80 لیتر آب در نظر گرفته شده است.
برای مدیریت آن قیمت توضیع میترآب برای فامیل ها متناسب به تعداد افراد در آن فامیل در نظر گرفته شود یعتی با افزایش تعداد افراد در یک فامیل قیمت میتر نیز افزایش یابد. به این اساس سهمیه هر میتر در یک ماه مشخص میگردد. هرگاه یک مشترک بیشتر از سهمیه تعیین شده خویش آب مصرف نماید در قیمت آب اضافه مصرف ضریب چند برابر وضع گردد. در صورتیکه کمتر از سهمیه خویش مصرف نماید برای تشویق در ضریب قیمت تعیین شده کاهش بیاید. تا از مصارف بیجا جلوگیری گردد. قابل یاد آوری است که قیمت هر متر مکعب آب و امتیاز میتر در تمام نقاط شهر کابل بصورت یک سان باید باشد.
پرسش: برای مصارف موترشوی ها، حمام ها و… کدام میکانیزم در نظر دارید؟
پاسخ: مراکز دیگر مصرف آب مانند موتر شویی ها، حمام ها و غیره باید سیستم های تصفیه آب را ایجاد نمایند و حد اقل 50 درصد آب مورد نیاز شان را دو باره از سیستم های مذکور باز یافت نمایند.
مراکز تجاری و بلند منزل ها باید سیستم آبرسانی تعمیر را طوری بسازند که سیستم آب توالت ها از بقیه آب ساختمان جدا باشد. فاضلاب تولید شده در سیستم های استندرد تصفیه فاضلاب بایددر هر ساختمان مطابق ظرفیت همان ساختمان ساخته شود، تصفیه گردیده. آب تصفیه شده دو باره در توالت ها و آبیاری ساحات سبز مقابل ساختمان به مصرف برسد. باید گفت که ساختن سیستم های تصفیه درست فاضلاب یک موضوع جداگانه می باشد که مرکزمطالعات آبهای زیرزمینی در این مورد نیز در خدمت هم شهریان گرامی قرار دارد.
پرسش: برای جذب آب های باران و برف چه در نظر دارید؟
پاسخ: به منظور جذب و استفاده از آب باران و برف در هر واحد مسکونی و یا تجاری چاه های جذبی و تغذیه وی استندرد ساخته شود. قابل یاد آوری است که ساختن چاه های جذبی خود سرانه و غیر استندرد معضل دیگری است که باعث آلوده ساختن اکوافیر شهر کابل گردیده است که باید از نفوذ فاضلاب و آب های آلوده به طبقات زمین جداً جلوگیری گردد.
در شرایط حساس و کم آبی خصوصا در شهر کابل برای کوتاه مدت می تواند موارد فوق تا حدی از بحران آب جلوگیری نماید بناً با اهمیت و ارزشمند میباشد.
اتکای صد فیصد به منابع آبهای زیرزمینی در شهرهای بزرگ مانند شهر کابل معقول نبوده و غیر ممکن است. بناً در دراز مدت با ایجاد بند های آب گردان شهر کابل از طریق دریاهای همجوار باید آبرسانی گردد و سیستم های تغذیوی منظم برای تغذیه آبهای زیر زمینی اکوافیر کابل ایجاد گردد. که یک پلان و میکانیزم مفصل و جداگانه را بر اساس مطالعات دراز مدت و دیتا ها دریافت شده می طلبد.

تیموری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *