مقالی اوتبصرې

آغاز برنامه ثبت و شناسایی یتیمان و خانم‌های بی‌سرپرست در کشور

مسئولان امارت اسلامی از آغاز کارهای عملی برای حمایت از زنان بی سرپرست، خانواده های شهدا و یتیمان خبر می‌دهند. به گفته آنان، پروسه تثبیت و شناسایی یتیمان و بیوه زنان در حال تطبیق است و به زودی تکمیل خواهد شد.
به گفته مفتی فیصل خاموش سخنگوی وزارت شهدا و معلولین به روزنامه شریعت، از آغاز پروسه تثبیت و شناسایی تا کنون بیشتر از 680 هزار خانم بی سرپرست و یتیم شناسایی شده اند. به گفته ایشان در شش ماه نخست برای آنان کمک‌های نقدی از طریق حساب بانکی پرداخت می‌گردد و در دوره های بعدی برای شان زمینه آموزش‌های حرفه ای نیز فراهم می‌گردد. به گفته آقای خاموش، در تثبیت و شناسایی نیازمندان، کاملا عدالت و شفافیت رعایت می‌شود و این پروسه شامل تمامی یتیمان و خانواده های شهدای کشور چه در حکومت پیشین و در زمان امارت اسلامی می‌گردد.
سمیع‌الله ابراهیمی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی نیز به روزنامه شریعت می‌گوید برای یتیمان خانواده های بی سرپرست در تمامی ولایات کشور، پرورشگاه‌های معیاری با امکانات موردنیاز ساخته شده است. به گفته ایشان، علاوه بر امکانات رفاهی، زمینه آموزش حرفه و فن نیز برای آنان فراهم خواهد شد. به گفته آقای ابراهیمی، تلاش جریان دارد تا حقوق خانواده های بی سرپرست تامین و آنان از کارهای شاقه بی نیاز شوند.
محمد آصف مصباح یکتن از عالمان دینی و رئیس حسینیه های اهل تشیع در وزارت حج و اوقاف به روزنامه شریعت می‌گوید در نظام اسلامی به حقوق همه توجه می‌شود؛ به خصوص کودکان. به گفته ایشان این همکاری ها باید در سطح کشور، بدون تبعیض و عادلانه باید انجام شود. ایشان تاکید می‌کند که کمک با خانواده های بی سرپرست و یتیمان، نشان دهنده اوج توجه امارت اسلامی به حقوق بشر است که در عمل ثابت کرده و تنها شعار نیست.
از نظر جامعه شناسان، این اقدام در کاهش بزهکاری‌ها و مشکلات اجتماعی نیز کمک می‌کند. به گفته بارکزی یکتن از جامعه شناسان به روزنامه شریعت، بی توجهی به اطفال یتیم سبب افزایش سرقت ها، باندهای قاچاق و اطفال کارگر درجامعه می‌گردد. به گفته ایشان فرزندان امروز جوانان و نیروی بشری فردای کشور است، با این اقدام امارت اسلامی، نیروی بشری در آینده کشور تقویت و از افراد بیکار و مزاحم جلوگیری می‌شود.

داوود ناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *