افغانستان

آغاز پرداخت بدیهی‌های حکومت پیشین به شرکت‌ها، توسط وزارت مالیه

وزارت مالیه روند پرداخت بدیهی‌های حکومت پیشین را آغاز کرد. این بدیهی ها مربوط به شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی می‌گردد که بالای ادارات حکومت قبلی باقی مانده است. مقام‌های وزارت مالیه می‌گویند که تا ختم سال جاری 10 درصد پول باقی‌مانده شرکت‌ها نزد ادارات دولتی پرداخت می‌شود و متباقی آن بعدا در قالب میکانیزم خاص و شفاف پرداخت می‌گردد.
احمدولی حقمل سخنگوی وزارت مالیه به روزنامه شریعت گفت: تا کنون بدیهی 26 اداره که از زمان حکومت پیشین باقی مانده بود، بیشتر از 186 میلیارد افغانی در بخش های معاشات، تضمینات و تامینات تثبیت شده که 10 درصد آن تا ختم سال جاری پرداخت می‌گردد. به گفته ایشان، حدود 50 میلیارد این پول مربوط به دونرها و موسسات خارجی است و بقیه مربوط به ادارات حکومت پیشین که مقروض باقی مانده. نصرت الله محمود رئیس بخش خزانه وزارت مالیه نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، در زمان امارت اسلامی تمامی پول‌های باقی مانده شرکت ها بر اساس قانون و بعد از ختم پروژه ها پرداخت می‌گردد. به گفته ایشان، از دوره حکومت پیشین پروژه های که مورد تایید امارت اسلامی باشد، نیز تکمیل می‌گردد و در ختم آن، پول به شرکت ها پرداخت می گردد.
مسئولان بخش خصوصی، اما می‌گویند هزاران کارمند شرکت‌ها در بی‌سرنوشتی بسر می‌برند و پرداخت 10 در صد پول، مشکلات آنان را حل نمی‌سازد. میرغلام‌سخی نماینده یکی از شرکت های ساختمانی به روزنامه شریعت گفت: خوشحال است که از بی سرنوشتی خلاص شده است. او می‌گوید حکومت پیشین پولهایش را نداده بوده و کاملا در بی سرنوشتی بسر می برد. او گفت شرکت ها تمامی پول های شان را در بودجه های ملی به مصرف رسانده که باید پرداخت گردد تا دوباره آنان بتوانند فعالیت‌های شان را ادامه دهند. به گفته وی، با این طرح امارت اسلامی، دوباره شرکت ها فعال و برای هزاران تن زمینه کار فراهم می گردد.
کریمی منشی اتحادیه شرکت های ساختمانی کشور نیز به روزنامه شریعت گفت، این یک اقدام نیک است که از سوی وزارت مالیه آغاز شده است. او اما خواهان ادامه کار پروژه های نیمه کاره یا خواهان لغو آن گردید تا سرنوشت شرکت‌ها و کارمندانش مشخص گردد. او گفت بسیاری از شرکت ها همچنان در بی سرنوشتی بسر می‌برند و هرروز برای کارمندان شان معاش پرداخت می‌کنند و وسایل شان از بین می‌رود.
مهدی شفایی کارشناس اقتصادی به روزنامه شریعت گفت: آغاز پرداخت بدیهی‌های حکومت پیشین به شرکت ها و افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی، سبب می‌شود که پول های زیاد دوباره در بازار به گردش دراید و شرکت ها دوباره کارهای شان را آغاز کنند که برای هزاران تن زمینه کار فراهم می‌شود. او گفت از سوی دیگر این مسئله سبب اعتماد بیشتر شرکت‌ها گردیده و حاضر به سرمایه گذاری در کشور می شود.
در مجموع امارت اسلامی افغانستان میلیاردها پول بدیهی حکومت قبلی را در بخش های مختلف از جمله برق تا کنون پرداخت کرده است. مسئله که سبب جلب اعتماد بیشتر کشورهای همکار، موسسات و شرکت‌ها
می گردد.

داوود ناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *