مقالی اوتبصرې

آگاهان روابط بین الملل: حکومت پاکستان بیش از چهار دهه است که آشکارا در امور افغانستان دخالت می کند

درپی اظهارات خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان مبنی بر اینکه امارت اسلامی به حقوق همسایگان خود عمل نمی‌کند و به توافقنامه دوحه در مورد پناه ندادن به تروریست‌ها پایبند نیست؛ آگاهان روابط بین الملل می‌گویند که مسئولین حکومت پاکستان با متهم ساختن امارت اسلامی در امر مبازره با تروریزم، می‌خواهند خود شان را برائت بدهند، زیرا بیش از چهار دهه می‌شود که لانه‌های اصلی تروریستان در خاک پاکستان موقعیت دارد.
خبرگزاری صدای افغان(آوا)- کابل: خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان روز گذشته در توییتی نوشته بود که امارت اسلامی در افغانستان حق همسایگی و برادری را به جا نمی‌آورد و به توافقنامه دوحه پایبند نیست. وی افزوده که ۴ تا ۵ میلیون افغان با تمام حقوق پناهندگی ۴۰-۵۰ سال در پاکستان هستند، اما تروریست‌های که خون پاکستانی‌ها را ریختند، در خاک افغانستان پناه می‌گیرند. این وضعیت دیگر نمی‌تواند ادامه یابد. پاکستان از همه امکانات خود برای حفاظت از سرزمین و شهروندان خود استفاده خواهد کرد.
اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به این گفته های وزیر دفاع پاکستان گفته است، اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان بر ضد پاکستان یا ضرر این کشور استفاده شود. او اظهارات وزیر دفاع پاکستان در این زمینه را سوءتفاهم خوانده است.
آقای مجاهد افزوده که اگر پاکستان در زمینه فعالیت اعضای طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) مدارکی دارند، با امارت اسلامی درمیان بگذارند.
در همین حال توریالی سروری، آگاه روابط بین اللملی در صحبت با آوا گفت که مسئولین حکومت پاکستان با متهم ساختن امارت اسلامی در امر مبازره با تروریزم، می‌خواهند خود شان را برائت بدهند، زیرا بیش از چهار دهه می‌شود که لانه‌های اصلی تروریستان در خاک پاکستان موقعیت دارد.
او تاکید کرد: بیش از چهار دهه است که حکومت پاکستان با ترفندهای مختلف می‌خواهد که مردم افغانستان دارای یک حکومت پایدار و قوی نشوند، چون دولت مردان این کشور بخاطر منافع که در منطقه دارند، تلاش می کنند، تا در افغانستان یک حکومت ضعیف وابسته وجود داشته
باشد.
سروری، با بیان اینکه عامل اصلی بی ثباتی در پاکستان رهبران سیاسی این کشور است، علاوه کرد: فساد گسترده در دستگاه دولتی پاکستان سبب شده که شهروندان این کشور از دولت شان فاصله بگیرند و به گروه‌های مسلح مخالف حکومت بیپیوندند.
او خاطرنشان ساخت که حکومت پاکستان نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند و در نشست‌های بین المللی بدون داشتن مدارک امارت اسلامی را متهم به جای دادن تروریستان نکند.
از سوی هم نورالله ابراهیم خیل، آگاه نظامی نیز در صحبت با آوا گفت: حکومت پاکستان از گروه های تروریستی به عنوان ابزار برای بدست آوردن منافع خود استفاده می‌کند، از این جهت همه کشورهای منطقه می دانند که لانه های اصلی گروه های تروریستی در خاک پاکستان بوده و ترورستان از آنجا علیه کشورهای دیگر حملات شان را انجام میدهند.
او افزود که نیروهای امنیتی امارت اسلامی در طول دو سال توانسته اند جلو فعالیت گروه‌های تروریستی را در افغانستان بگیرند، بر این اساس هیچ تهدید از خاک افغانستان متوجه کشورهای منطقه و همسایه‌ها در این مدت نبوده و نیست.
این آگاه امور نظامی علاوه کرد که اظهارات نادرست مقامات حکومت پاکستان در مورد افغانستان صدمه بر روابط دو کشور می‌زند و باعث تنش بیشتر و تقویت گروه‌های افراطی در منطقه می‌شود.
پاکستان در حال حاضر با طیفی از مشکلات اقتصادی دست به گریبان است. ذخایر ارزی خارجی این کشور نیز کاهش یافته و پرسشی را درمورد توان اسلام آباد برای انجام تعهدات خارجی اش در زمینه بدهی ها به وجود آورده است.
در حال حاضر اوضاع بسیار نگران کننده ای بر پاکستان حاکم است وهیچ نشانه ای از تغییرات اساسی در چشم اندازی اقتصادی این کشور مشاهده نمی شود. فقط مساله بدهی های خارجی مطرح نیست، بلکه بحث بدهی داخلی وجود دارد که کشور را به ورشکستگی نزدیک کرده است.
این در حالی است که مقامات پاکستانی می‌گویند تحریک طالبان پاکستان مکان‌های امنی در داخل افغانستان دارد و از آن سوی مرز برای حمله به پاکستان می‌روند، اما طالبان پاکستانی گفته‌اند که حملات خود را از داخل پاکستان هماهنگ می‌کنند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button