لیکنېمقالی اوتبصرې

استقبال آگاهان از الکترونیکی سازی پروسه تدارکات ملی

سیستم الکترونیکی سازی پروسه تدارکات ملی مطابق معیارهای جهانی در کابل افتتاح گردید. هدف از این طرح، تامین شفافیت، رضایت مردم و جلوگیری از سوء استفاده از بیت‌المال و نظارت مردم بر پروژه‌ها خوانده شد. مسئولان همچنان گفتند با محدودیت های بانکی و قطع کمک‌های خارجی، نه تنها که روند متوقف نشد بلکه پیشرفت های بزرگی حاصل گردیده و در هرماه یک پروژه بزرگ در کشور افتتاح می‌شود.
الکترونیکی سازی پروسه ای است که با استفاده از انترنت، تمامی معلومات یک پروژه در اختیار عام مردم در سراسر کشور قرار می‌گیرد. مردم می‌توانند از طریق انترنت در باره جزئیات کامل این پروژه معلومات حاصل کنند.
قاری عبدالولی صدیقی رئیس عمومی تدارکات ملی در مراسم افتتاح این پروسه گفت، هرفرد افغانستان می‌تواند معلومات حاصل کند که پروژه که در منطقه ایشان جریان دارد، توسط کدام شرکت پیش برده می‌شود، به کدام تاریخ آغاز شده، چوقت ختم می‌شود و هزینه این پروژه چه مقدار و از کجا تمویل می‌شود. آقای صدیقی گفت با تطبیق این طرح، شفافیت به گونه کامل به وجود میاید.
ضیاءالحق نیازی از کارمندان بخش الکترونیکی سازی پروسه تدارکات ملی گفت، 10 نوع معلومات مهم از طریق انترنت در اختیار مردم قرارداده می شود. از جمله کیفیت و پیشرفت پروژه ها، ارائه معلومات برای محققین و پژوهشگران، معلومات در باره اسناد حقوقی شرکت‌ها، رسیدگی به شکایات، پرسش و پاسخ بین مردم و مسئولان، از مهمترین معلوماتی است که از این طریق در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
مولوی نورالحق انور رئیس عمومی اداره امور گفت، هدف امارت اسلامی از این طرح‌ها، تامین شفافیت، جلوگیری کامل از هرگونه سوء استفاده از بیت‌المال و تامین رضایت مردم است. به گفته ایشان، این طرح نه تنها در تدارکات ملی بلکه در سایر ادارات نیز تطبیق خواهد شد. ایشان همچنان گفت نباید هیچ مسئله ملی از دید مردم پوشیده و پنهان بماند و مردم نسبت به همه چیز آگاهی داشته باشند.
قاری دین محمد حنیف سرپرست وزارت اقتصاد نیز گفت، شفافیت در جمع آوری مالیه و عوائید ملی، هم بودجه عادی و هم انکشافی را کفایت می‌کند. وی علاوه کرد که همزمان با قطع کامل کمک های خارجی و وضع محدودیت های بانکی و انجماد سرمایه مردم افغانستان توسط امریکا، نه تنها که پیشرفت ها متوقف نشد بلکه هرروز در حال پیشرفت و توسعه هستیم. وی از تمامی متخصصان کشور که در خارج بسر می‌برند خواست که مدیون مردم افغانستان هستند و بالای آنان از بودجه ملی مصرف شده، اکنون برگردند و با خدمات صادقانه، دین شان را ادا کنند.
الکترونیکی سازی تداکات، با استقبال گرم تاجران، فعالان اقتصادی و اجتماعی کشور مواجه شده است.
محمدیونس مومند معین اتاق تجارت و سرمایه گذاری گفت، با اجرای این طرح، هشتاد درصد مشکلات تاجران حل شده و فاصله بین مردم و امارت اسلامی از بین رفته است. او از کشورها خواست که با به وجود آمدن اینگونه شفافیت ها، در راستای به رسمیت شناسی امارت اسلامی اقدام کنند.
محمد مهدی شفایی رئیس توسعه گردشگری افغانستان به روزنامه شریعت گفت، این یک اقدام مناسب در جهت تامین رضایت مردم و اطمینان به پروسه های ملی است. ایشان گفت از طریق الکترونیکی سازی، رقابت ها نیز شفاف می‌شود.
لیاقت‌علی بنیادی استاد دانشگاه به روزنامه شریعت گفت، باید تمامی پروژه های خرد و کلان ملی شامل این پروسه شود تا کارایی و مؤثریت آن در تامین شفافیت، جلوگیری از فساد و سوء استفاده کامل گردد. وی گفت این تلاش‌ها نقش مهمی را در تامین رضایت مردم و جلب اعتماد سرمایه گذاران دارد.
در این مراسم نمایندگان کشورهای ایران، قطر، روسیه وترکمنستان نیز حضور یافته بود. مسئولان حکومت از جهان خواهان همکاری ها در بخش تقویت محصولات زراعتی و تجاری کشور شد و از متخصصین افغانستان نیز خواست که به کشور برگردند و مصدر خدمت شوند.
این درحالی است که در حکومت پیشین، فساد اداری سبب کندی روند توسعه، بی اعتمادی تاجران و سرمایه گذاران و بربادی اقتصاد کشور گردیده
بود.

داوودناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *