لیکنېمقالی اوتبصرې

استقبال از رمضان با شکم خالی؛ دو کودک دیگر در غزه از گرسنگی جان باخت

امسال فلسطینی ها در حالی به استقبال ماه مبارک رمضان رفتند که در اولین روز این ماه دو کودک دیگر از گرسنگی و تشنگی جان باختند و هزاران تیم صحی در شمال غزه نیز چیزی برای افطار پیدا نکردند.
گزارش ها حاکی از آن است که مردم غزه در حالی که در اشغال رژیم سفاک صهیونیستی و محاصره خفقان این رژیم و متحدین اش به سر می برند، به استقبال ماه مبارک رمضان رفتند. از سوی دیگر وزارت صحت غزه تایید کرده است که ۲ کودک از شدت گرسنگی و تشنگی جان باخته اند.
شاروالی غزه همچنان نسبت به تشدید بحران گرسنگی و تهدید جان صدها هزار نفر در ماه رمضان هشدار داد است و تاکید نموده؛ نه تنها کمبود آب آشامدنی از چالش های نهایت جدی است بلکه کمبود نیاز مندی اولیه هم جان صدهاتن را تهدید میکند. هر فرد برای رفع نیاز های خود روزانه حداکثر به دو لیتر آب ضرورت دارد، و با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، رنج و درد مردم غزه نسبت به روز دیگر چند برابر شده است.
حسنی مهنا، سخنگوی شاروالی شهر غزه در این زمینه گفت که ما نسبت به افزایش تعداد شهدا و گرسنگی و تشنگی افراد در شمال غزه هشدار می دهیم که اګر وضعیت تغییر نکند بحران انسانی به شکلی وحشتناک تر تشدید خواهد یافت.
وی در خصوص کمبود شدید آب در غزه هشدار داده افزود، علت این امر را خسارات گسترده نیروهای اشغالگر به تاسیسات آبی عنوان کرد. نیروهای اشغالگر چهل حلقه چاه آب، نو ذخیره گاه، یک خط شبکه آب چهل دو هزار متری و پنجصد دریچه با قطر های مختلف را تخریب نموده و کمبود شدید سوخت مانع از بهره برداری از چاه های آب شده است.
یک مقام دولتی در غزه هشدار داد که وضعیت صحی و محیطی زیستی غزه به دلیل انباشته شدن هفتاد هزار تن زباله در سرک ها و محله های این شهر به خصوص در مجاورت مجتمع صحی الشفا در غرب شهر غزه، بسیار فاجعه بار است.
از سوی دیگر، وزارت صحت غزه اعلام کرد که بیش از دو هزار پرسونل صحی در شمال غزه در اولین روز ماه مبارک رمضان چیزی برای افطار پیدا نکردند و در شرایط غیرقابل تصوری مشغول به کار شدند. .
وزارت صحت غزه با ابراز نگرانی از قحطی و کمبود آب در سراسر غزه، اعلام کرد که قحطی در شمال این منطقه به حد مرگبار رسیده است. در حال حاضر ۱۲۰ هزار خانواده در شمال نوار غزه از قحطی واقعی رنج می برند و ۸۰ درصد خانه های غزه و شمال آن غیر قابل سکونت است و غزه جنگ گرسنگی تحمیل شده از سوی دشمن اشغالگر به این منطقه را تجربه می کند.
این نهاد افزوده است، کمک‌های هوایی که اخیرا به غزه ارسال شده ناکافی بوده و رژیم اشغالگر از ورود کمک‌ها جلوگیری می‌کند. این وزارت می گوید، گذرگاه‌های زمینی به غزه، باید فعال شود. منابع مربوطه همچنان نسبت به وضعیت بحرانی کودکان در غزه هشدار داده و اعلام کردند که نوار غزه از وضعیت شدیدی رنج می‌برد. کمبود غذا برای کودکان به حدی نهایی رسیده است. در این صورت مادران قدرت شیر دادن به فرزندان خود را در نتیجه سوءتغذیه ندارند. شیر پودر نیز بسیار کمیاب است. این بحران فقط شمال را شامل نمی شود.کل غزه از این فاجعه رنج می برد.
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه ای نسبت به وضعیت فاجعه بار کودکان غزه هشدار داده و اعلام نموده است که ترس و نگرانی ما از مرگ کودکان غزه بر اثر گرسنگی به واقعیت تبدیل شده است و حداقل ده کودک در این شهر بستری شده اند که وضعیت شماری از این کودکان به اثر کمبود غذا رو به وخامت است.

احمد ضیا

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *