لیکنېمقالی اوتبصرې

استقبال مردم از تلاشهای کمیسیون جلوگیری از غصب زمین

مسئولان وزارت عدلیه می‌گویند در طول بیشتر از یکسال فعالیت کمیسیون جلوگیری از غصب زمین‌های دولتی، عام و وقفی، 25 میلون جریب زمین غصبی تشخیص شده و تا کنون 2 میلیون جریب آن به صاحبان شان برگردانده شده ویا ثبت اداره زمین شده است. در تازه ترین مورد نیز در باره 50 پرونده مربوط به 105 هزار جریب زمین غصبی در 18 ولایت کشور توسط مسئولان فیصله شده است. به گفته برکت‌‍‌الله رسولی سخنگوی وزارت عدلیه به روزنامه شریعت، در این نشست فیصله شد که این زمین ها که بیشتر امارتی هستند، به ادارات برگردانده شوند ویا به اجاره داده شود. آقای رسولی می‌گوید بخشی از این زمین ها به مهاجرین عودت کننده به کشور در بخش ساخت منازل و سرپناه برای آنان اختصاص خواهد یافت.
آگاهان نیز ضمن استقبال از این پروسه بر تخصصی شدن بیشتر این کمیسیون در تثبیت قباله‌ها و تطبیق عدالت و انصاف تاکید دارند. عبدالبصیر نبی‌زاده به خبرنگار روزنامه شریعت گفت: بیشتر سندها عرفی است و نمی‌توان به سادگی و بدون ارجاع به شوراهای محلی و شاهدان آنرا تشخیص داد. آنان بر تخصصی بودن اعضای این کمیسیون تاکید دارند. به گفته آقای نبی‌زاده، کاری که امارت اسلامی آغاز کرده، هیچ حکومتی تاکنون انجام نداده بلکه بیشتر زمین ها غصب شده بود.
از سویی هم، استرداد زمین‌های غصب شده خوشبینی‌های اقتصادی را نیز به وجود آورده. از جمله کاهش جرایم مالیاتی، آغاز ساخت و ساز و ایجاد کارخانه‌ها برای اشتغالزایی.
سیر قریشی آگاه اقتصادی به روزنامه شریعت گفت با مشخص شدن سرنوشت زمین های جنجالی و غصبی و برگردانده شدن آن به صاحبان شان، کارهای بیشتر آغاز شده و فابریکه ها تاسیس می‌شود. به گفته وی از سوی دیگر این مسئله سبب کاهش جرایم مالیاتی نیز می‌گردد.
خلاصه اینکه کمیسیون جلوگیری از غصب زمین‌ در اوایل سال گذشته ایجاد شد. از آن زمان تاکنون 25 میلیون جریب زمین غصب شده در سراسر کشور تشخیص شده که حدود 2 میلیون جریب زمین بازپس گرفته شده. داوود ناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *