لیکنېمقالی اوتبصرې

استقبال مردم از ثبت و قانونی شدن موترسایکل های بدون اسناد

تطبیق طرح جمع آوری موترسایکل های بدون نمبرپلیت در سراسر کشور و قانونی شدن اسناد آنان جریان دارد. بر اساس این طرح تمامی موترسایکل ها باید به طور‌قانونی ثبت و هیچ وسایط بدون نمبرپلیت حق گشت و گذار را ندارد.
مسئولان ریاست عمومی ترافیک کشور می‌گویند تا کنون تنها در شهر‌کابل بیشتر از یک هزار موترسایکل بدون اسناد قانونی جمع آوری و در شهرک پولیس منتقل شده است. توریالی خیرخواه مدیر پلان و پالیسی ریاست عمومی ترافیک به روزنامه شریعت می گوید هدف از این طرح تامین امنیت در تمام شهر و پس کوچه ها، منظم ساختن شهر، جلوگیری از افزایش سرقت ها و پاسخگو شدن راکبین موترسایکل ها است. به گفته آقای خیرخواه این طرح در سراسر کشور آغاز شده است و برای تمامی موترسایکل ها اسناد قانونی و نمبرپلیت توزیع می شود.
مفتی عبدالمتین قانع سخنگوی وزارت داخله به روز نامه شریعت می گوید قانونی شدن موترسایکل ها نقش مهمی را در تامین امنیت دارد. به گفته ایشان تمامی وسائط نقلیه برای نیروهای امنیتی قابل شناسایی باشد.
جواد یکتن از راکبین موترسایکل ها به روزنامه شریعت می گوید موترسایکل او نمبر پلیت دارد و بدون هیچ نگرانی در تمام نقاط پایتخت گشت و گذار می کند. او می گوید هر کسی که هرگونه وسایط نقلیه را وارد جریان ترافیکی می‌سازد، باید مواظب و مکلف به پاسخگویی باشد. او از این طرح ریاست عمومی ترافیک استقبال می کند.
بسم الله یاوری یکتن از جامعه شناسان به روزنامه شریعت می گوید این طرح در نظم و امن اجتماعی کمک می کند، اما باید سهولت ها در طی مراحل اخذ اسناد به وجود بیاید. تا هم سرگردانی مردم کم شود و هم موترسایکل ها در شهرک خراب نشود.
این درحالی است که تا کنون هزاران موترسایکل بدون نمبر پلیت و بیشتر با اسناد گمرکی گشت و گذار می کرد که در صورت بروز حوادث، به راحتی قابل شناسایی نبود و نیست. بسیاری از جرایم نیز با استفاده از موترسایکل صورت می گرفت و مجرمان موفق به فرار میشدند

داوود ناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *