لیکنېمقالی اوتبصرې

اعتراف و باور کارشناسان اسرائیلی به پیروزی مجاهدین در غزه !

کارشناسان طی مصاحبه با چینل ۱۴ اسرائیل می گویند، باور حماس به جنگ قوی تر است، آنها جنگ شان را جهاد می نامند، بنابراین پیروز خواهند شد.
مردخای خاور شناس اسرائیلی و استاد پوهنتون بار-ایلان اسرائیل، طی مصاحبه با چینل ۱۴ اسرائیلی گفت: قدرت عناصر جنبش مقاومت اسلامی (حماس)، عقیده ای آنها است که آنها آن را جهاد می نامند. با اشاره به اینکه معیارهای پیروزی حماس و اسرائیلی ها متفاوت است، بنابراین بعید است که اسرائیل برنده مطلق این جنگ باشد. وی افزود، جامعه اسرائیل در جنگ یک سرباز را با سرباز دیگری مقایسه می کند، در حالی که ویژه گی واقعی حماس این است که حتی اگر دست و پای یکی از جنگجویان اش قطع گردد و تنها دو انگشت دست دیگرش باقی بماند، بر بالای یک هم سنگر دیگر قرار گرفته به جنگ ادامه میدهد.
کیدار از کارشناسان دیگری اسرائیلی که در این بحث تلویزیونی اشتراک داشت می گوید، که معنای بقا و استواری بین دو طرف درگیری متفاوت است و آنها نشان پیروزی را حمل می نمایند، زیرا زنده ماندند و از جنگ جان سالم به در بردند برایشان معنی ندارد. پس پیروزی آنها در گرو تفکر و باور های دینی آنهاست، پس باید بدانیم پیروزی در این جنگ برای اسرائیل بسیار دشوار است، چون طرف جنگی اش داری عقیده و باور است که حتی به قیمت آن سیل از خون هم جاری شود، میپردازد.
کیدار پژوهشگر فرهنگ عربی و اسلامی که به مدت بیست و پنج سال در بخش استخبارات نظامی اسرائیل خدمت کرده است، در پاسخ به سوال این کانال در مورد کسانی که «تسلیم می شوند» و سلاح های خود را در غزه دور می اندازند، پاسخ داد: «چند نفر تسلیم شدند؟ و چند نفر در داخل تونل ها باقی مانده اند؟ به من بگویید، هزاران نفر از آنها در حال جنگ هستند. داستان آن چیزی نیست که ما امروز می بینیم.
کیدار در پاسخ به این سوال مجری این کانال که «یهودیان نیز به آینده نگاه می کنند و آنها قوم برگزیده و جاودانه خداوند هستند» پاسخ داد: «آیا آمریکایی ها برای همیشه از اسرائیل حمایت می کند؟ آیا اروپا برای همیشه از شما حمایت می کند؟ آیا جامعه اسرائیل برای همیشه از ما حمایت می کند؟ اینها سوالات مهمی است.» خاورشناس اسرائیلی مؤلفه مذهبی و عقیدتی را عنصر بسیار مهمی در نبرد بین حماس و نظامیان اسرائیل می داند و می گوید: آیه ای در قرآن وجود دارد، که می گوید خداوند با صابران است. آنها معتقد هستند که خداوند با کسانی است که توانایی صبر برای مدت طولانی را دارند.
درک ما از کلمه صبر در زبان عبری کاملا متفاوت است. در واقع در زبان عبری کلمه ای برای صبر وجود ندارد. کیدار به مفهوم و معنی صبر در متون دینی مسلمانان و حماس اشاره کرد و گفت: « ماندن برای دو یا سه ماه در تونل به دور از هرگونه روشنائی، عدم دسترسی به غذا کافی، بیرون نرفتن و باالآخره کشیدن اسلحه کلاشینکف و کشتن یهودیان متاثر از همین کلمه صبر میباشد. چرا، چون آنها توانایی صبر برای مدت طولانی را برخلاف انگیزه جنگی سربازان ما دارند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم موجودیت تعادل در اعتقاد دو طرف و صبر در جنگ، یعنی شکست حماس یا تسلیم شدن مبارزین مقاومت حماس گفت، این الهام گرفته شده از تخیلات اسرائیل است و هیچ ارتباطی با واقعیت عینی جنگ ما در غزه ندارد. کیدار پاسخ داد: «اسرائیلی ها در یک محیط تکنوکرات زندگی می کنند، در حالی که فلسطین یان برای ارزش های اعتقادی جنگ میکنند. آنها فدائیان اسلام هستند و ما مبارزان آزادی سرزمین های آبای مان یعنی اسرائیل هستیم.
کیدار در پایان سخنان خود گفت: «توانایی که آنها دارند، باور و پابندی به این دکترین است و این باور بسیار عمیق و همه جانبه است. من نمی گویم که توانایی ما کمتر است. آنها جنگ مذهبی به راه می اندازند، اما در بین ما و حداقل بخش بزرگی از ما اعتقاد مذهبی به جنگ ندارد. پس این تفاوت است که پیروری ما را نسبت به این جنگ غیر قابل پیش بینی و نهایت پیچیده کرده است.

ترجمه و تخلیص: احمد ضیا سروری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *