لیکنېمقالی اوتبصرې

افتتاح بزرگترین مجتمع ویژه بانوان در بامیان

به نقل‌ از دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بامیان، یک مجموعه تجارتی، تفریحی، فرهنگی و آموزشی ویژه بانوان تحت نام «باغ فامیلی در منطقه دشت عیسی خان در مرکز بامیان به بهره‌ برداری سپرده شد. هزینه ساخت این مجتمع، ۵۶ میلیون افغانی خوانده شده که با کمک مالی کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در بامیان ساخته شده است.این مجتمع دارای بخش های مختلف از جمله مرکز آموزش های حرفوی، بازارچه با داشتن ۲۰ دکان، بخش آموزش قرآن کریم، هوتل، سالن پذیرایی، محیط‌ سبز و تفریحی است.
حاجی محمد خان غازی، مسئول مالی و تامیناتی مقام ولایت بامیان به رسانه ها گفت: در بامیان امنیت به گونه کامل تامین است و زمینه ارائه خدمات بشردوستانه و تطبیق پروژه های انکشافی موسسات در ولایت بامیان نیز فراهم شده است. اکنون همه موسسات داخلی و بین المللی میتوانند با اطمینان کامل و با حفظ بی طرفی و عدم جانب داری از تعلقات قومی و سمتی، پروژه های انکشافی و زیربنایی شان را تطبیق کنند. ایشان ساخت این مجتمع را در رشد بانوان تجارت پیشه مهم خوانده گفت: کسب و کار بانوان چند برابر رشد خواهد کرد.محمد اشرف‌نیازی مسئول دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد نیز در امور پناهندگان در ولایت بامیان گفت: با همکاری همه جانبه والی ولایت بامیان کار اعمار بازارچه زنان به شکل معیاری ساخته شده است که دارای امکانات رفاهی و خدماتی مجهز با سیستم عصری آب و برق نیز میباشدزهرا یکتن از بانوان تجارت پیشه بامیانی به روزنامه شریعت می‌گوید، با افتتاح این مرکز بسیاری از‌مشکلات آنان در‌بخش های هماهنگی بین صنعت پیشگان و تاجران حل شده و زنان دارای یک ادرس‌قوی و دقیق باشد. خانم زهرا گفت این یکی از موثرترین گام های امارت اسلامی در‌جهت تقویت بانوان صنعت پیشه است.صدیقه از دیگر زنان صنعت پیشه بامیانی نیز به روزنامه شریعت گفت: امارت اسلامی تنها شعار نه بلکه در عمل ثابت می سازد که از‌ بانوان حمایت می کند. او گفت از اینکه مسولین ولایت زمینه ایجاد این مجموعه را فراهم کرده، سپاسگزار هست.جمعه احمدی یکتن از آگاهان اقتصادی کشور به روزنامه شریعت می‌گوید اینگونه حمایت ها، سبب رونق صنایع دستی و بهبود وضعیت اقتصادی مردم می‌گردد. وی رونق صنایع دستی و آموزش زنان را در این زمینه در بامیان ضروری دانسته و می‌گوید زنان می توانند در خودکفایی اقتصادی خانواده و جامعه شان کمک کند.
گفتنی است که برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بانوان بامیانی در نمایشگاه های داخلی و خارجی از جمله در نمایشگاه بین المللی خدیجه الکبری نیز در کابل‌پررنگ بوده و علاوه بر فراهم سازی زمینه برگزاری رایگان نمایشگاه، برای شرکت کنندگان پول نقد نیز‌ کمک شده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *