مقالی اوتبصرې

افزایش بهای مواد خوراکی در ماه رمضان؛ شهروندان خواهان کنترول و نظارت در بازار اند

همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان همه ساله نرخ مواد خوراکی به گونه سرسام آور بلند می‌رود و شهروندان بی‌بضاعت را در این ماه رحمت بیشتر از پیش به مضيقه قرار می‌دهد. امسال نیز با توجه به شکنندگی اقتصاد مردم و گراف بلند بی‌کاری بهای مواد غذایی در ماه مبارک رمضان به طور چشمگیر افزایش یافته است. شهروندان با انتقاد از نظام بازار آزاد می‌گویند اگر حکومت کنونی جلو خود سری‌ها و احتکار مواد اولیه توسط تاجران و فروشنده‌ها را نگیرد میزان فقر افزایش می‌یابد و فاصله طبقاتی بیشتر می‌شود. کاظم سر پرست یک خانواده هفت نفری است و از بام تا شام با قد کمان چرخه زندگی را با چرخ کراچی یک تایره می‌چرخاند. به قول خودش هفتاد سال سن دارد و تنها نان آور خانواده اش است. فقر و ناداری پای این مرد کهن‌سال را همه روزه در کوچه و پس کوچه‌های شهر می‌کشاند و اکثر روزها با دستی خالی و شکم گرسنه به خانه باز می‌گردد. حالا که ماه رمضان است کاظم و خانواده اش بیشتر از قبل دچار ناداری شده اند و آب و نان کافی برای امرار حیات ندارند. او می‌گوید نان یخ می‌گیرد و با آب سرد روزه اش را افطار می‌کنند. کاظم با دل افسرده از کسانی که توانمندی کمک را دارد میخواهد تا ازش دستگیری کند. این مرد مسن می‌گوید اکثر روزها بدون پول به خانه بر می‌گردد و اگر بعضی روزها کار هم کند مصرف روزانه نمی‌شود و توان خرید آرد، روغن و لوازم خانه را ندارد. وضعیت پیش آمده در افغانستان نه تنها کاظم را به چنین وضعیت رقت‌بار مواجه ساخته بلکه هزاران خانواده دیگر نیز با فقر شدید دست و پنجه نرم می‌کنند. سلیم یکتن دیگر از شهروندان کابل با انتقاد رویکرد حکومت گذشته در قبال نظام بازار گفت:
« حکومت گذشته در دو دهه اخیر شکل مافیایی داشت و با همه قضایا برخورد سلیقوی و سود محور می‌کرد؛ سودی که فقط به جیب چند نفر فاسد سرازیر می‌شد.»
وی افزود که حکام گذشته بیست سال فرصت، پول و امکانات را نقش بر آب کردند و زر اندوزی نمودند که در نتیجه نه تنها که به دسترخوان مردم تغییر نیامد بل فقر روز تا روز دیگر افزایش می‌یافت و فاصله حکومت با مردم بیشتر می‌شد. سلیم از زمامداران امارت اسلامی می‌خواهد تا با تجربه گیری از اشتباهات ویرانگر حاکمان گذشته به رفاه مردم بی اندیشند و عدالت اجتماعی را یکسان و به دور از هر گونه تعلقات تأمین کنند و از سوی هم با کنترول بازار آزاد فرصت طلب‌ان را اجازه ندهند تا از درماندگی و مردم و شرایط سخت مردم و کشور سؤ استفاده کنند و قیمت ها را خودسرانه بلند ببرند و دست به احتکار بزنند. او می‌گوید تجربه‌ی زمان همه گیری ویروس کرونا نشان داد که کمتر انصاف و همدلی در میان تاجران نسبت به مردم وجود دارد. در همین حال محمد امین یک‌تن از دکانداران شهر می‌گوید که قیمت مواد اولیه از جمله آرد و روغن در ماه رمضان افزایش یافته و به قول او بلند رفتن قیمت‌ها در دست دکانداران نیست و عمده فروشان و تاجران قیمت را بالا می‌برند.

اسفندیار

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *