افغانستان

افزایش حاصلات سیب در میدان‌وردک؛ باغ‌داران: حکومت بازار ایجاد کند

شماری از باغ‌داران در میدان‌وردک، می‌گویند که در سال روان، حاصلات سیب در این ولایت نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است؛ اما به دلیل نبود بازار مناسب برای فروش، بهای آن به ۵۰ درصد کاهش یافته است. آن‌ها، از مسئولان می‌خواهند که برای فروش محصولات سیب در داخل و بیرون از کشور، بازاریابی کنند و برای نگه‌داری میوه‌های تازه به ویژه سیب در میدان‌شهر و ولسوالی‌های میدان‌وردک سردخانه‌های معیاری بسازند.
عصمت‌الله، باغ‌دار سیب در میدان‌وردک، می‌گوید: «محصولات سیب امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. سال‌های گذشته که آب زیاد بود، سیب‌ها بزرگ بودند؛ ولی امسال محصولات زیاد؛ اما میوه‌های سیب خُرد است.»
باغ‌داران در میدان‌وردک، افزون بر نبود بازار، از روبه‌روبودن با خشک‌سالی نیز نگرانی دارند و خواستار ایجاد بندهای آب از سوی حکومت سرپرست اند.
عبدالشکور، دیگر باغ‌دار در میدان‌وردک، از حکومت می‌خواهد که برای عرضه و فروش محصولات سیب در این ولایت، بازار مناسب ایجاد کند. «حکومت باید برای محصولات سیب‌ باغ‌داران میدان‌وردک بازار مناسب پیدا کند. سردخانه‌هایی بسازد که برای مدتی بتوان سیب‌ها را در آن نگه‌داری کرد و بعد به بهای بهتر بفروشیم. حکومت برای گریز از خشک‌سالی باید بندهای آب بسازد.»
احسان‌الله بمبیوال، آمر زراعت ریاست زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌وردک، به سلام‌وطندار می‌گوید که بر اساس برآوردها، در سال روان از باغ‌های سیب در میدان‌شهر و نُه ولسوالی میدان‌وردک، حدود ۱۳۰ هزار تُن سیب برداشت خواهد شد که در مقایسه به سال گذشته، افزایش چشم‌گیر را نشان می‌دهد. به گفته‌ی او، تلاش برای بازاریابی برای محصولات باغ‌داران آغاز شده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button