لیکنېمقالی اوتبصرې

انجو ها باید کار هدفمندانه و شفاف داشته باشند

فعالیت انجوها و موسسات غیر حکومتی در کشور باید قانونمند و منظم باشد٬ آنها به گونه ی مدیریت شوند که حس مسئولیت پذیری داشته باشند.

مبصر آژانس باختر مینگارد؛ سرپرست وزارت امور مهاجرین اخیرا در یک نشست٬ کار کرد شماری از موسسات غیر حکومتی‹ انجوها› را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد٬ موسسات آنچه را که از تمویل کنندکان دریافت میکنند با امانت داری و شفافیت کامل به مستحقین برسانند٬ این مقام ارشد امارت اسلامی بیان داشته که حداقل هشتاد در صد کمک ها با افغانستان حیف و میل میشود.

در این جای شک نیست که بسیاری موسسات غیر حکومتی همکار روز های دشوار مردم افغانستان بوده اند٬ خدماتی را که بسیاری از این موسسات انجام داده اند قابل تحسین است مگر فعالیت تمامی موسسات سالم و اثر گذار نبوده است در میان این موسسات و انجو ها٬ انجو های بودند که خلاف ورزی های زیادی کردند و بیشتر در پی سود آفرینی شخصی و گروهی بودند و کار موثر انجام ندادند. مصارف دفاتر برخی ازاین نهاد ها، از مقدار مساعدت که در اختیار مردم میدهند بیشتر است.

اشاره این مقام ارشد امارت اسلامی درست بسوی همین انجو ها است که باید امانت دار باشند و شفاف کار کنند.

کار انجو و موسسات غیر حکومتی در افغانستان پشینه طویل دارد٬ این نهاد ها همزمان با تجاوز ارتش سرخ به افغانستان شکل گرفت و در زمان حضور نیروهای اتحادشوروی سابق در افغانستان با مهاجرین افغان در بیرون از کشور همکاری داشتند و کمک های کشور ها را برای مهاجرین مدیریت میکردند٬ و بعد از پیروزی مجاهدین حضور این نهاد ها در افغانستان مقطعی و پراگنده بود مگر با حضور یافتن امریکا و غرب در افغانستان٬ بازار کار و بار انجو ها در این کشور رونق گرفت و حضور فعال در افغانستان داشتند، مگر کار اکثریت آنها موثر نبود و نتوانست با رضایت مردم همراه باشد٬ مشکل در این بود که انجو ها حسابده به هیچ نهاد و کشوری نبودند٬ سرنخ منابع پولی را دریافت میکردند٬ پلان و برنامه میداند مگر بسیاری آنها به فکر زر اندوزی بودند و کمتر کاری از آنها ساخته بود٬ در اصل نبود یک سیستم منظم و قوی نظارتي به انجو جرئت بخشیده که به میل دل کار کنند.

حالا که افغانستان دچار مشکلات اقتصادی است و شماری از موسسات در کشور فعال اند٬ شیوه کار آنها همچو گذشته است٬ فقط از منابع کمک دهنده میگیرند و بدون آنکه به مرجع جوابده و مسئول باشند برنامه ریزی میکند و عمل می نمایند٬ در حالی کمک های که از نام این موسسات توزیع میشود از مبالغ است که بنام مردم افغانستان گرد آوری میشود.

در چنین یک وضعیت نیاز است که برای مدیریت این نهاد دست بکار شد٬ امارت اسلامی قصد مداخله در کاراین نهاد ها را ندارد مگر تاکید بر این دارد که منابع کمک دهنده نظارت و مدیریت بیشتر داشته باشند وآنان را وا دارند که با نهاد های رسمی در افغانستان که تجارب خوبی در بخش های کاری خود دارند هماهنگ شوند و با برنامه ریزی های مشترک روند کمک رسانی و کمک دهی به مردم را شفاف سازند.

وا دار کردن انجو ها به کار منظم و برنامه ریزی های دقیق که بدون شک از سوی تمویل کنندگان اعمال خواهد شد حس مسوليت پذيري را در اين نهاد ها بوجود میآورد.

انجو ها باید بدانند که دید امارت اسلامی به آنها دید کین توزانه نیست٬ تاکید مقام های امارت اسلامی بر کار هدفمندانه و شفاف این موسسات و ایجاد یک رابطه اصولی با نهاد های رسمی کشور است٬ این نهاد ها باید برای حسابدۀ آماده باشند٬ کشورهای تمویل کننده٬ نهاد ها و سازمان های جهانی مراجع خوبی برای حساب گیری از این موسسات اند و امارت اسلامی در ایجاد سهولت ها و هماهنگی در اجرای پروژه ها همکار خوب این موسسات خواهد بود.

در حالی که ادامه خود سری ها در شماری از موسسات٬ اعتبار کشور ها و سازمان های کمک کنندگان را خدشه دار کرده میتواند.

تحلیل سیاسی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *