لیکنېمقالی اوتبصرې

اهمیت محصولات افغانی در نمایشگاه ترکمنستان

برگزاری نمایشگاههای بین المللی می‌تواند به تبادل اطلاعات فنی و تجارتی و گسترش مبادلات تجاری، معرفی آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی، گسترش همکاری‌های ملی و بین‌المللی، فراهم شدن تسهیلات، رشد بخش های مختلف اقتصادی، معرفی کالاها وانکشاف صادرات موثرواقع گردد.
آشنا شدن تولید کنندگان با ستندردها و معیارهای بین‌المللی تولید و صدوراموال و ارتقای سطح کمی و کیفی تولیدات با رعایت قوانین و ستندردهای بین‌المللی و نیز آشنایی با آخرین تکنالوژی‌ها و دستاوردهای روز دنیا، می‌تواند در پیشرفت علمی و صنعتی کشور نقش تعیین کننده یی ایفا کند. همچنین شناساندن پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و هنری کشور به جهانیان و نمایش قدرت تولیدی کشور از نمونه های مهم اقتدار ملی کشور است. بر علاوه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی راهی برای خروج از انزوای سیاسی و مقابله با تحریم های اقتصادی بوده و حضور نمایندگان، تجارومقامات رسمی کشورهای مختلف نقش مهمی در این امر ایفا می کند.ازاین جهت نمایشگاهی محصولات تجارافغان در ترکمنستان میتواندتوجه تجارخارجی راجلب کند. نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامِی افغانستان در نشست تواصل تجاری افغان – ترکمن در عشق‌آباد ‌گفته است که افغانستان ظرفیت مبدل شدن به یک کشور صنعتی را دارد.وی بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان افغانستان و ترکمنستان نیز تاکید کرده است.افزون بر نشست تواصل تجاری افغان – ترکمن، نمایشگاه محصولات افغانستان در عشق‌آباد نیز با حضور برخی مسئولان اقتصادی ترکمنستان گشایش یافت. شمار زیادی از سفیران کشورهای منطقه و جهان، بیش از ۳۰۰ تاجر افغان و هیت اقتصادی امارت اسلامی افغانستان نیز در مراسم گشایش این نمایشگاه حضور داشتند.نورالدین عزیزی گفته است: «سیاست خارجی امارت اسلامی افغانستان یک سیاست مستقل، متوازن و اقتصادمحور است که استوار به هم‌گرایی منطقوی اقتصادی و تجارتی بوده است.»همینطورمیرگن قردوف رئیس اتاق تجارت و صنایع ترکمنستان نیز در باره روابط ایشان با افغانستان گفته است: «حجم مبادلات تجاری ترکمنستان و افغانستان در سال ۲۰۲۳ میلادی ۴۵۷ میلیون دالر بوده و تنها در ماه جنوری امسال به ۴۶ میلیون دالر رسیده است. اقلام مهم صادراتی ترکمنستان به افغانستان نفت، گاز و نساجی است.
به همین ترتیب مسوولان اقتصادی کشورهای شرکت کننده از محصولات داخلی افغانستان در این نمایش‌گاه دیدار کردند و به تعقیب آن، نشست تواصل تجارتی افغان – ترکمن راه‌اندازی شد.با این حال مسوولان در اتاق صنایع و معادن افغانستان با اشاره بر گسترش روابط بازرگانی، عملی‌سازی پروژه‌ تاپی، راه‌آهن و انرژی را به سود اقتصاد افغانستان و ترکمنستان می‌دانند.سخی احمد پیمان معاون اول اتاق صنایع و معادن گفت: «پروژه تاپی بسیار پروژه مهم است هم برای افغانستان و هم برای ترکمنستان، بحث راه‌آهن افغانستان با ترکمنستان و همچنان موضوع مهم‌تر که ترکمنستان ظرفیت صادرات برق را دارد.»نمایشگاه محصولات افغانستان در ترکمنستان سه روز ادامه داشت و هدف آن بازاریابی برای محصولات افغانستان در ترکمنستان بود.۱۵ غرفه صنایع دستی ودگرمحصولات زنان افغان نیز درمعرض نمایش گذاشته‌ شده بود. امارت اسلامی افغانستان ازبدوحاکمیت خود همواره کوشیده که جهت معرفی تولیدات شرکتها و فابریکات نمایشگاه‌های را دایر و یا هم در نمایشگاه‌ها شرکت نماید که کنون ماشاهد حضور صنعت‌کاران و هیئت امارت اسلامی در نمایشگاه ترکمنستان هستیم.

نوری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *