افغانستان

برگزاری محفل دستار بندی نزدیک به 30تن در کابل

شریعت : محفل فراغت و دستار بندی ۲۷ تن از حافظ قرآن‌کریم اعم از دختر و پسر و ۱۸ تن از دوره‌ای حدیثِ اعم از دختر و پسر که از دارالعلوم امام ترمذی(رح) فارغ شده‌اند؛ در حضور‌ِ مقامات امارت اسلامی و عالمان دین‌ برگزار گردید.
در این محفل که عالمان‌ دین و مقامات‌ ‌امارت اسلامی حضور داشتند از گسترش مدارس دینی و عالمان دین در دو نیم سالِ اخیر امارت اسلامی یاد آوری نمودند و تاکید کردند که گسترش مدارس دینی ضرورت نظام‌ اسلامی می‌ باشد.عبدالله حماد، استاد دارالعلوم امام ترمذی، در محفل دستار بندی اشاره نمود که امارت اسلامی توسط علمای دین‌رهبری می‌شود و در رائس امارت اسلامی عالمان دین قرار دارند: «امارت اسلامی همچنان توسط علمای دین رهبری می‌شود و نظام که توسط عالمان دینی رهبری شود در آن کشور آبادی، امنیت و پیشرفت می‌باشد».
وی می‌گوید در جریان نزدیک به سه سال روی کار آمدن امارت‌ اسلامی مدارس دینی و شاگردان دینی در تمام ولایات کشور گسترش یافته است و این بابت داشتنِ نظام اسلامی در کشور است.
عبدالمعبود ضرری، آمر انستیتوت فقه و اصول آکادمی علوم افغانستان می‌گوید فراگیری علوم به ویژه علوم دینی دشواری‌ های بسیاری را دارد که اینرا تنها یک شاگرد مدرسه‌ی دینی بهتر درک نموده و می‌داند. وی اما می‌گوید که دو نوع عالم دینی وجود دارد که عالمان واقعی و عالمان سوء استفاده گر که عالمان واقعی از مدارس دینی‌ واقعی فارغ می‌شوند و در صدد حفاظت دین و داشتنِ نظام اسلامی در یک سرزمین می‌باشند.
این عالم دین نیز اشاره نمود که عالمان سوء استفاده گر کسانی هستند که از دین آگاهی کامل دارند و اما اخلاص ندارند و همیشه‌ در صدد تخریب نظام اسلامی می‌باشند.
زر محمد حقانی، معیین مسلکی وزارت ارشاد حج و اوقاف می‌گوید علمای دین همان ستاره‌های درخشان در آسمان هستند؛ چون عالمان همیشه بخاطر حق مبارزه می‌کنند که وجود امارت اسلامی از مبارزه برحق بیست سالِ علمای دین و مجاهدین است که اکنون به همان آرمان خود که وجود نظام اسلامی در سرزمین افغانستان بود رسیدند.
نورالله کوثر عضوی آکادمی علوم افغانستان از مزایای دین اسلام اشاره نموده گفت: لذت و آرامش که در اسلام است در هیچ ادیان دیگر نیست. این عالم دین می‌گوید در کشور‌های شان مردم در سهولت و امکانات زندگی به‌سر می برند و اما آمار خود‌کشی در میان کشور‌های غربی و در کُل کفری بیشتر است. وی می‌گوید دلیل گراف بیشتر خودکشی در میان مردم غرب در نبود آرامش درونی آنها است که در دین و کلیسای آنها آرامش نیست.

آقای کوثر همچنان اشاره نمود که خوشبختانه در افغانستان مردم ما در محافل دینی بیشتر علاقه دارند تا حضور داشته باشند و چند کلیمه از عالمان دین شان بشنوند. وی می‌ گوید مردم افغانستان وقت و پول شانرا برای حضور شان در محافل دینی مصرف می کنند در حالیکه در کشور‌های غربی در کلیسا‌ها برای مردم پول می‌دهند تا در کلیسا حضور به هم برسانند واما هیچ کسی در کلیسا اشتراک نمی‌ کند.
این عالم دین نیز اشاره نمود که دین اسلام با شمشیر و علم در گوشه و کنار جهان از جمله افغانستان نشئت نموده‌است. وی می‌گوید مسلمانان برای پیشرفت اسلام با شمشیر‌های شان کشور‌ها را فتح نمودند و اما عالمان دین در آن زمان قلب‌های مردم را با رساندن دین اسلام تسخیر نمودند.
از سوی‌هم عالمان دین و استادان مدارس دینی در این محفل مردم افغانستان را مخاطب قرار داده اشاره نمودند که مدارس و شاگردان مدارس دینی را حمایت نمایند. آنان اشاره نمودند که بخاطر پیشبرد اسلام و حفاظت از ارزش‌ های اسلامی نظر به توان شان حمایت مالی نمایند. چون به باور این عالمان دین حمایت دین تنها مربوط به امارت‌ اسلامی نبوده بلکه هر مسلمان مکلف است که بخاطر دین و ارزش‌های دینی خود کمک مالی و حمایت همه جانبه‌نمایند.
ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button