مقالی اوتبصرې

بیایید! برای خود ونظام خود مثبت به اندیشیم که سعادت دنیا وآخرت ازآن ما باشد

میخواهم امروز پیرامون مثبت گرایی و مثبت اندیشی بحث کنم.
مثبت گرایی ومثبت اندیشی: مثبت گرایی در واقع نعمت بسیار عظیم است که الله ج برای یک انسان نصیب بگرداند وثبوت آن از قرآن شده است که در ذیل ذکر خواهد شد.
بالعکس منفی گرایی و منفی بافی نه تنها مرض مهلک برای شخص است، بلکه بسا اوقات جامعه و افراد جامعه را نیز باخود می سوزاند.
اگر ما نگا کنیم، بیش از دوسال است که الحمدلله (امارت اسلامی) ونظام حاکم بلکه خادم در افغانستان عزیز ما بر پای است.
چه کارهای مثبت که انجام نشده است در بخش اقتصاد، زراعت،صنعت، استخراج معادن،حکومت داری خوب،روابط بین دول،روابط حسنه با کشور های منطقه، وده هاکارهای مثبت دیگر
متاسفانه یک سری افکار منفی شعوری وغیر شعوری در جامعه موجود است که جز منفی ها چیزی دیگری را نمی بیند انگار کور است و کر بلکه تحت تأثیر تبلیغات سوء دشمنان نظام اسلامی و افغانستان عزیزما قرار گرفته است‌. بیایید! مثبت گرایی ومثبت اندیشی را از زبان دین خود بیاموزید .
مثبت اندیشی در قرآن جدی‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید،
انسان همیشه و در طول تاریخ به دنبال دستیابی به موفقیت و کامیابی بوده است و هزاران روش، ایده ، تکنیک و فرمول را برای آن ابداع کرده است. تمام راه‌ها برای رسیدن به موفقیت به اندیشه ختم می‌شود.
هر چقدر میزان خوش بینی فرد در اجرای تکنیک‌های کامیابی بیشتر بوده، قطعاً با موفقیت بیشتری همراه بوده و بر عکس
نگرش مثبت و خوش بینی که در قرآن به عنوان یکی از راه‌ها و تکنیک‌های مهم در جهت کسب سعادت دنیوی و اخروی است، قرآن کریم و سخنان بزرگان دین اسلام این نکته را تأیید کرده‌ است که خوش بینی رابطه‌ای مستقیم با موفقیت و کامیابی افراد دارد.
موفقیت فقط مثبت اندیشی نیست، در واقع مثبت اندیشی با عمل کردن به آن است که موجبات کامیابی را برای فرد به همراه می‌آورد. اندیشیدن و عمل به اندیشه‌ی مثبت است که راه را به فرد نشان می‌دهد.
اندیشه و عمل در کنار هم هستند که معنا پیدا می‌کنند.
قرآن کریم راه رسیدن به موفقیت را در راه مثبت اندیشی می‌داند و برای دستیابی به این طرز تفکر راه‌هایی را پیشنهاد کرده است. که مطالعه و عمل به آن خالی از لطف نیست:
1 – ایمان به خدا و قدرت بی‌انتها او(جل جلاله)
افرادی که با ایمان هستند، باخدای رحمان در تمام ابعاد زندگی خود در رابطه است و به این درک رسیده‌اند که خداوندج همواره و همیشه ناظر بر افکار و اندیشه‌های فرد است و هیچ چیز بر او پنهان نیست. افرادی که از درجه‌ی ایمان بالایی برخورد دارند خود را شایسته کسب نعمت‌ها می‌دانند، بنابراین امید و ایمان به الله ج را سرلوحه‌ی کارهای خود قرار می‌دهند و با یک توکل عمیق که پس زمینه‌ی آن فکری پاک و عاری از نگرانی است، در جهت کسب اهداف خود تلاش می‌کنند.
افرادی که ایمان به خداوند ج را سرلوحه‌ی کار خود قرار می‌دهند، ترس و نگرانی را به خود راه نمی‌دهند و هر اتفاقی را خیر و نیکو دانسته و اگر نتوانستند به چیزی که می‌خواهند برسند دست از تلاش برنمی‌دارند و سعی می‌کنند با تغییر مسیر و تکنیک دوباره شروع به فعالیت کنند. آن‌ها معتقدند که خداوندج در هر کاری یاری کننده‌ی آنها است.
به عبارت دیگر: انسان با ایمان نگاهی زیبا نسبت به کارها مثبت پیدا می‌کند و حتی مشکلات و ناکامی‌ها را به منزله‌ی امتحان الهی و راهی به سوی تکامل تلقی می‌کند.
الله ج میفرماید.
ترجمه: «آگاه باشید که یاری خدا نزدیک است»
(بقره/214)
2 – دعا کردن واز رب خود خواستن
در دعا، با خداوندج صحبت می‌کنیم، از او کمک می‌طلبیم، به او دل می‌بندیدم، نیازهای خود را با او مطرح می‌کنیم، از او طلب بخشش می‌کنیم از خطرها به او پناه می‌بریم و تمام این‌ها در ما باعث ایجاد آرامش و انگیزه می‌شود. انگیزه داشتن ریشه در مثبت اندیشی دارد. با این تفاسیر با شوق و نشاط گام در جهت کسب موفقیت بر می‌داریم.
الله ج می‌فرماید:
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ»
ترجمه: ای اهل ایمان، (در پیشرفت کار خود) از صبر و مقاومت کمک گیرید و به ذکر خدا و نماز توسّل جویید، که خدا با صابران است).
(بقره/153)
3 – آینده‌نگری
یکی از چیزهایی که به انسان کمک می‌کند تا اندیشه‌اش را کنترل کند و مثبت فکر کند و زمینه‌ی انگیزه و تلاش و کوشش را در وی بارور سازد، آینده‌نگری است. در قرآن کریم آیات فراوانی در این رابطه وجود دارد.
از جمله:
« وامرأَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا ۖ لَا نَسْأَلُكَ رِزْقًا ۖ نَحْنُ نَرْزُقُكَ ۗ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَىٰ»
ترجمه: تو اهل بیت خود را به نماز و طاعت خدا امر کن و خود نیز بر نماز و ذکر حق صبور باش، ما از تو روزی(کسی را)نمی‌طلبیم بلکه ما به تو(و دیگران)روزی می‌دهیم و عاقبت نیکو مخصوص (اهل)پرهیزکاری و تقوا است.
(طه/132)
قرآن کریم همواره تأکید می‌کند تا برای زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشید و آینده را مورد توجه قرار دهید. مورد توجه قرار دادن آینده به معنای رها کردن زمان حال نیست، بلکه در زمان حال زندگی کردن و برای آینده هدف داشتن و پیش‌بینی کردن، با توجه تفکر مثبت است.
یک فرد مثبت اندیش و اندیشمند همواره شرایط را می‌سنجد و موقعیت‌های حال و آینده را مد نظر خود قرار می‌دهد. وقتی که برای آینده برنامه‌های مشخصی داشته باشیم، تفکر و اندیشه‌ای سودمند و هدف‌دار در پشت برنامه‌های خود داشته باشیم، حتی اگر خللی در جهت اهداف ما پیش آید، تسلیم نمی‌شویم و هزاران راه دیگر را برای تغییر مسیر و اهداف امتحان می‌کنیم و توکل و امید به خداوند را در صدر کارهای خود قرار می‌دهیم.
4 – هم‌نشین.
قرار گرفتن در معرض امواج منفی دیگران و هم‌نشینی با کسانی که بیش از اندازه زبان به شکوه می‌گشایند، فرد را به سوی منفی بافی و بدبینی سوق می‌دهد. شاید با افرادی برخورد کرده باشید که در هم‌نشینی با آنان احساس خستگی و ناتوانی می‌کنید، افرادی که با صحبت‌ها و نظراتشان ایجاد ضعف، ناامیدی و ناتوانی در درون انسان می‌کنند.
باید دقت کنیم کسانی را که اوقات ما را با آن‌ها می‌گذرانیم آگاهانه انتخاب کنیم. گاهی چنین کاری امکان‌پذیر نیست، مثلاً انتخاب همکار در محیط کار یا انتخاب خویشان و بستگان، ولی حتی‌المقدور می‌توانیم از هم صحبت شدن زیاد با این افراد خودداری کنیم. همچنین خود داری از رسانه های منفی گرا ازقبیل بعضی رادیوها چینل های تلویزیونی وصفحات اجتماعی که هدف از تأسیس شان فقط منفی گرایی است خاصتاً علیه نظام ناب امارت اسلامی افغانستان .
«هم‌نشین خوب نعمت است»
((وهم نشین بد عذاب است))
لذا بهتر است سعی کنیم با افرادی مجالست کنیم که مثبت اندیش باشند تا از امواج مثبت تفکراتشان بهره‌مند شویم. ورسانه های را تعقیب کنیم که بخیر دین وملت ونظام ناب امارت اسلامی ما باشد .
5 – تلاش.
یکی از نکاتی که در بروز مثبت‌اندیشی تأثیر به سزایی دارد تلاش است، تفکر مثبت نیازمند تلاش و کوشش است. در واقع همان طور که گفتیم مثبت اندیشی همراه با عمل کردن است که ثمر می‌دهد. چه بسا افرادی که اندیشه‌های مثبت دارند، اما چون دست به عمل نمی‌زنند مثبت اندیشی آنان ثمر نمی‌دهد.
خداوند ج انسان‌های تلاش‌گر را دوست دارد و وعده می‌دهد که به اندازه‌ی تلاششان به آن‌ها جزا می‌دهد.
«لِتُجْزَى‌ کُلُ‌ نَفْسٍ‌ بِمَا تَسْعَى‌»
ترجمه: «هر کس به موجب آن چه می‌کوشد جزا داده می‌شود»
(طه/15).
این تلاش و کوشش باعث نیک بختی و سعادت انسان می‌شود. در حقیقت اگر به قدرت و توانایی‌های عظیمی که خداوند در وجود ما به ودیعه نهاده ایمان داشته باشیم، می‌توانیم مطمئن باشیم که با کمی تلاش به موفقیت دست می‌یابیم.خداوند از تلاش انسان‌های تلاش‌گر قدردانی می‌کند.
«وَكَانَ سَعْيُكُمْ مَشْكُورًا»
ترجمه: «و از تلاش شما سپاسگزاری شده است».
(انسان/22).
تکلیف انسان در حد توانایی اوست. از سوی دیگر خداوندج وعده می‌دهد که وقتی در حین کار و تلاش با سختی و مشکلات مواجه می‌شوید بدانید که بعد از این دشواری‌ها آسانی در پیش است و هم چنین خداوند هر کس را به اندازه‌ی توانایی‌اش تکلیف می‌دهد:
«لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا»
«ترجمه: خداوند هیچ کس را جز به اندازه‌ای که به او داده تکلیف نمی‌کند. زود است که خداوند پس از دشواری آسانی پیش آورد».
(طلاق/7).
خلاصه‌ی کلام:
به موضوع مثبت اندیشی ومثبت گرایی در قرآن بسیار مهم پرداخته شده است . موفقیت و پیروزی از آنِ انسان‌های خوش‌بین و مثبت اندیش است. زیرا آن‌ها با نگاهی درست‌تر، قوی‌تر و الهی‌تر به مسائل نگاه می‌کنند و به جای فرار از ناراحتی‌ها و مصائب همواره به دنبال حل آنان هستند.
قرآن کریم آیات فراوانی را به ما نشان داده است، که پیروزی بشریت در ایمان به خدا، توکل به او و اندیشه‌ی مثبت است.
وما مسلمانان باید در رابطه به نظام اسلامی که الله ج بعد از چهل پنج سال جنگ ودر بدری ها نا آرامیها و در بدل خون پاک میلیون ها انسان متدین ،علما ، حافظان قرآن وافراد نیک جامعه به ما داده است.
مثبت گرا باشیم ومثبت به اندیشم
تاباشد که الله ج نعمت عظیم نظام اسلامی را برما پایه دار کند.

(مفتی نعمت الله انصاری )

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button