لیکنېمقالی اوتبصرې

تاجران افغان: پاکستان عمداً بزرگراه ها را در فصل میوه تازه افغانستان می بندد

دروازه تورخم بین افغانستان و پاکستان برای پنجمین روز بسته است.
صدها موتر از میوه های تازه تاجران افغان به دلیل بسته شدن این دروازه برگشته اند و گمان می‌رود که این عمل میلیون ها دالر ضرر به تاجران وارد کرده است.
اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید که هر روز صدها موتر صادرات میوه های تازه از افغانستان از تورخم باز می گردد.
یونس مومند، سرپرست این اتاق می‌گوید، راه های جایگزینی را در نظر گرفته است و ممکن است ضرر مالی تخمین شده را کاهش دهد.
مومند افزوده:« متأسفانه موتر میوه تازه ما که از طریق تورخم صادر می‌شد بازگردانده شده؛ پس توصیه ما به تجار ملی به خصوص میوه تازه این است که تا حل شدن موضوع تورخم از مسیرهای جایگزین دیگر استفاده کنند، زیرا تمام راه های جایگزین دیگر از جمله بندرغلام خان، هده انگور و سپین بولدک باز است. و هیچ مشکلی در آنجا وجود ندارد.»
اما تاجران افغان همچنان از نبود راه های جایگزین صحبت می‌کنند و می‌گویند که حتی پس از درخواست های مکرر آنها نیز زمینه برای شان مساعد نشده است.
محمد نبی افغان، تاجر افغان می‌گوید:« امروز چهارمین روز است که تلاش زیادی کرده ایم تا راه دیگری برای کالاهای خود پیدا کنیم؛ اما متأسفانه پاسخی دریافت نکردیم و مجبور شدیم با موتری که رود پاس پاکستان را دارد و فقط اجازهٔ تردد از راه تورخم را دارد خواستیم تا از راه غلام خان برای یک دور موتر را اجازه دهند.»
کارشناسان اقتصادی معتقدند که اغلب در فصل میوه تازه و سبزیجات در افغانستان، پاکستان عمدا مسیر تورخم یا بولدک را مسدود می‌کند.
یونس مومند این اقدام پاکستان را تصادفی، اما تاجران افغان آنرا عمدی و روابط سیاسی می‌خوانند.
یونس مومند رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید:« به نظر من این اتفاقات زمانی رخ می‌دهد که وقت میوه افغانستان است، خدا کند که این قصدی نباشد.»
محمدنبی افغان، تاجر افغان می‌گوید:« معمولاً اگر به این موضوع تا حد زیادی نگاه کنیم، هر سال در موسم میوه تازه یک بهانهٔ پیدا می‌شود و این شخصا به نظرمن سیاسی به نظر می رسد، زیرا اکنون وقت میوه های ما است و بر این اساس مسدود شدن راه در این زمان تصادفی نیست.»
شب گذشته تاجران افغان صدها موتر بارگیری شده از میوه های تازه خود را از دروازه تورخم دوباره بازگرداندند و همین باعث ناراحتی مردم و تاجران شده و در شبکه های اجتماعی به شکل کمپاین خواسته شده تا آن میوه ها و سبزی ها را بفروشند تا تاجران بیشتر آسیب نبینند.
برخی گزارش های تایید نشده و کاربران شبکه های اجتماعی نگاشته اند که با بسته شدن راه تورخم، قیمت انگور، بادنجان رومی و برخی کالاهای دیگر در پاکستان و پیشاور بسیار بالا رفته و در برخی مناطق حتی این مواد موجود نیست.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button