افغانستان

تقدیر از ستاره گان کانکور سال 1402

مراسم تقدیر از ستاره گان کانکور سال 1402 در مرکز رسانه های حکومت، از طرف اداره ملی امتحانات برگزار شد. در این مراسم از بخشهای مختلف چون کانکور عمومی، مدارس دینی، چهارده پاس و تثبیت سویه علمی تقدیر شد.

در این محفل عبدالباقی حقانی رئیس اداره ملی امتحانات، محمد نبی عمری معین وزارت امور داخله، محمد فقیر معین وزارت امربالمعروف و نهی از منکر، محمد یونس راشد معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ و دیگر مقامات اشتراک داشتند. در نخست محمد نبی عمری، کسب علم و دانش را برای نسل جوان بزرگترین سرمایه خواند و گفت که نظام امارت اسلامی و وطن به علوم عصری و علوم دینی نیاز دارد. نسل جوان باید تشویق وحمایت به فراگرفتن علوم مختلفه شوند تا در میدان علمی با دنیا رقابت بتوانیم وکسانیکه علم دینی را آموخته اند باید کوشش بکنند علوم.عصری را هم بیاموزند و نیز کسانیکه علوم عصری را فرا گرفته اند باید تلاش کنند که علم دینی را نیز یاد بگیرند. عبدالباقی حقانی رئیس اداره ملی امتحانات، گفت که هدف ما خدمت به مسلمانان و به وطن ماست بنابراین لازم میدانیم که تمام علوم را نسل جوان ماکسب کنند تا در حکومت داری و در خدمت گذاری موفق به پیش برویم و از ترکیب علوم مختلفه باید برخور دار باشیم. من به هردو بخش این علوم که دینی و عصری است به چشم عبادت می بینم چون در یک جامعه ضرورت است، از تمام نسل جوان می خواهیم که در آموختن همه علوم زحمت بکشند، برای پیشبرد امورات اقتصادی، نظامی، تبلیغاتی و غیره… اسباب و وسایل نیاز است و نسل جوان ماباید کوشش نمایند تا علم وهنری ساختن این موارد را فرا بگیرند. اگر ما وسایل درست میداشتیم درجهاد علیه روسها و امریکا زود تر خوبتر و بهتر مبارزه می کردیم باز هم با وسایل کمی که در دست داشتیم الحمدالله در جهاد خود موفق شدیم و اشغالگران را شکست دادیم. محمد یونس راشد معین وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که ما به چشم امید به نسل جوان وطن می بینیم و برنامه های خوبی فرهنگی، علمی برای این قشر در نظر گرفته شده است. مابرای اینکه جوانان را در بخشهای مختلف حمایت کرده باشیم برای نسل جوان طرح شوراسازی را در سطح کشور روی دست داریم تا از این طریق بتوانیم مشکلات تعلیمی و تحصیلی شان حل شود و از طرف دیگر این شوراها، جوانان، پل ارتباطی میان دولت و ملت واقع میشوند که در حل مشکلات بسیار موثر واقع می گردد.

با این حال کسانیکه ممتاز در امتحان کانکور امسال شده اند و مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته اند قرار ذیل اند.

در بخش کانکور عمومی؛ محمود ولد عبدالجمیل با اخذنمره (359.1611) به درجه اول، عباس ولد محمد غنی با اخذ نمره(357.4759) به درجه دوم، عبدالباعث ولد محمد نذیر بااخذنمره (355.7907) به درجه سوم، شفیع الله ولد ولی جان بااخذنمره(354.0934) به درجه چهارم و حشمت شاه ولد نظراب شاه بااخذنمره(352.7206) به درجه پنجم نمره در امتحان کانکور عمومی مورد تقدیر و تشویق قرار گرفتند.

دربخش مدارس دینی؛

سید طیب ولد سید نعیم با اخذنمره (295.7593) به درجه اول، عبدالحق ولد حیدر با اخذنمره (288.6192) به درجه دوم، رفیع الله ولد نظر محمد با اخذنمره(287.5896) به درجه سوم، محمد نعیم ولد عبدالرحیم با اخذنمره (284.393) به درجه چهارم و حمایت الله ولد عزت الله بااخذ نمره (283.8034) به درجه پنجم مورد تشویق و تقدیر قرار گرفتند.

دربخش امتحان کانکور چهارده پاسان؛

لعل زرین ولد گل رسول بااخذ نمره (175.9083) به درجه اول، عنایت الرحمن ولد مولوی دلاور بااخذنمره (173.3491) به درجه دوم، عبدالباری ولد محمد رسول بااخذنمره (171.1028) به درجه سوم، احمد رولین ولد روح الله بااخذنمره (166.459) به درجه چهارم و ارشادالله ولد عیدخان بااخذنمره (161.5695) به درجه پنجم مورد تشویق و تقدیر قرار گرفتند.

دربخش کانکور تثبیت سویهء علماء دوره خامسه؛

سید عبادالله ولد سید بدرالدین بااخذ نمره فیصدی(85) به درجه اول، عبیدالله ولد مطیع الله بااخذنمره فیصدی(84) به درجه دوم، سید رسول ولد سید جلال با اخذنمره فیصدی(83) به درجه سوم، شاه ولی ولد شاه محمود با اخذنمره فیصدی (83) به درجه چهارم و حبیب الله ولد سلطان محمد بااخذنمره فیصدی(83) به درجه پنجم مورد تقدیر و تشویق قرار گرفتند.

دربخش کانکور تثبیت سویهء عالیه علماء ؛

محمد طه ولد محمد حلیم با اخذنمره فیصدی(84.38) به درجه اول، عبدالرحمن ولد عبدالغنی با اخذنمره فیصدی(84.38) به درجه دوم، وارث احمد ولد حاجی محمد با اخذنمره فیصدی(83.73) به درجه سوم، محمد هاشم ولد محمد عثمان بااخذنمره فیصدی(83.13) به درجه چهارم و عبدالماجد ولد نور احمد بااخذنمره فیصدی (82.5) مورد تشویق و تقدیر قرار داده شدند. فیض الدین لشکری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *