بېلابېلې لیکنېلیکنې

تلاش‌های امارت اسلامی برای کاهش هزینه های کمرشکن عروسی

داوود ناظری

شماري از جوانان مي گويند، در وضعيت فقر و بيکاري کنوني درکشور،  تامين هزينه هاي سنگين ازدواج (تا يک ميليون افغاني) از توان آنان خارج است و براي تامين آن مجبور هستند مهاجرت کنند.

غلام حضرت باشنده کابل به روزنامه شريعت مي گويد: يک جوان در اين وضعيت بيکاري در طول عمر خود نمي تواند ده لک افغاني را پوره کند. او اشاره مي کند که بخاطر هزينه سنگين ازدواج، سن اش از 40 گذشته، اما هنوز نتوانسته عروسي کند و مجرد است. او تاکيد مي کند که اين گناه خود مردم است که رسم و رواج ها را بالابرده است.  فاطمه خاشعي از ديگر باشندگان کابل از خانواده ها مي خواهد که در قسمت ايجاد سهولت در ازدواج فرزندان شان بيشتر توجه کنند.

نجيبه مصباح زاده استاد حوزه و دانشگاه به روزنامه شريعت مي گويد، سنگين شدن هزينه ازدواج، سبب افزايش طلاق، خشونت هاي خانوادگي، محروميت هاي آموزشي و مشکلات متعدد ديگر شده است. به گفته وي، فروپاشي نظام اقتصادي خانواده بخاطر ازدواج، سبب مي شود تا يک عمر عروس منت خانواده داماد را بکشد و طعنه بشنود. از نظر ايشان هزينه کمرشکن ازدواج سبب ازدواج هاي ناسالم شده که آثار و پيامدهاي آن در جامعه ديده مي شود.

حجت الاسلام عطايي کارشناس امور ديني به روزنامه شريعت مي گويد، از نظر دين اسلام، بهترين ازدواج آسان ترين آن است. وي اشاره مي کند که بخاطر فقر و مشکلات اقتصادي، پرونده هاي طلاق در دفتر مراجع تقليد قطور شده است و هزينه سنگين ازدواج اين موضوع را بيشتر ساخته. آقاي عطايي تأکيد مي کند که از نظر اسلام گرفتن شيربها و مصارف بي جا در عروسي حرام
است.

حجت الاسلام محمد آصف مصباح رئيس حسينيه هاي اهل تشيع در وزارت حج و اوقاف به روزنامه شريعت مي گويد، تا اکنون در امر کاهش هزينه عروسي فقط در حد توصيه به مردم عمل کرده وبعد از اين فيصله هاي عملي صادر خواهد شد و به شکل جدي از هزينه هاي کمرشکن جلوگيري مي شود. آقاي مصباح نيز مي گويد، رسم و رواج هاي فعلي کاملاً در مغايرت و مخالفت با دستورات ديني است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button