لیکنېمقالی اوتبصرې

جلوگیری از ساختمان های غیر معیاری کاریست قابل تمجید

طوری که مسؤلین وزارت شهرسازی و مسکن بر معیاری سازی ساخت و سازها در کشور تأکید دارند، نباید ساختمان های خودسر و غیر معیاری اعمار گردد.
زیرا ساخت وساز چنین ساختمان ها علاوه از این که باعث بروز مشکلات برای شهروندان و نهادهای مسؤل شهرسازی و مسکن می گردد، اضرار آن به خود شخص اعمار کننده در دراز مدت وکوتاه مدت نیز میرسد. چنانیکه طی سالیان پسین گواه حوادث دلخراش طبیعی استیم، بسیاری از هوطنان ما را در ولایات مختلف متضرر ساخته است.
حوادث طبیعی هر ازگاهی قابل پیش بینی است و امکان بروز و به وقوع پیوستن آن ممکن است، به منظور این که بتوانیم از بعد مسلکی و علمی در حد توان جلو آسیب و آفت های طبیعی را بگیریم بهتر است مطابق هدایت و رهنمود های ادارات ذیربط کار نماییم زیرا که افراد مستعد و مسلکی با در نظر داشت تمام جوانب علمی و مسلکی در زمینه تصمیم اتخاذ می نمایند.
به گونه مثال، ظرفیت برداشت و مقاومت زمین، آفت های طبیعی از قبیل سیلاب ها و زلزله ها و همچنان مطابق طرح ونقشۀ شهرسازی که مشکل آینده را نداشته باشد در نظر میگیرند.
و آنچه که مهمتر از همه است موضوع ساخت و ساز بلند منزل هاست که در کنار جاده های عمومی احداث میگردد. اعمار بلند منزل ها در کنار جاده های عمومی و میان منازل رهایشی از هر حیث مشکل زاست؛ چون: به غرض زیب و زینت بلند منزل از شیشه های رنگه و بزرگ بیشتر استفاده می کنند در هنگام یک زلزله عادی هم احتمال فرو ریختن شیشه ها ممکن است که در این صورت باعث هلاکت و زخمی شدن عابرین می گردد و همچنین در وقت اعمار بلند منزل ها باید مواد تعمیراتی آن از قبیل ریگ، سنگ، سمنت و آهن آلات آن از سوی انجینیران مسلکی و مسؤل چک گردد تا از اثر حوادث طبیعی فرو نریزد و مقاومت لازم را داشته باشد.
اعمار ساختمان های خود سر که در دراز مدت به اساس پلان های شهری و شهر سازی تحت استملاک قرار میگیرد، نباید اعمار گردد به خاطر این که مصارفی که در آن صورت میگیرد و زحماتی که بالای آن کشیده می شود به هدر می رود و از جانب دیگر ساختمان های غیر پلانی و معیاری رنگ و زیبایی شهر را برهم می زند، به منظور این که در حد امکان و توان بتوانیم جلو اضرار آفت های طبیعی و مصارف بی مورد و بی جای هموطنان را گرفته باشیم بهتر است هدایت و رهنمود های نهادهای ذیربط را مشتاقانه بپذیریم زیرا در هر گام و قدم آن خیر و منفعت ما نهفته است.

استوار

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *