ټولنه اوکلتورلیکنې

حدود شرعی چیست؟

حد در لغت به معنی منع آمده و بر آن عقوبتی اطلاق میگردد که شارع آنرا برای مجرم و مرتکب جرم از جرائم تعیین نموده باشد ، زیرا این عقوبت و جزاء سبب منع عودت مجرم است بر جرم موصوف و همچنان سبب منع شخصی است که به ارتکاب جرم میلان دارد . به همین طور حد به معاصی نیز اطلاق میگردد، چنانچه در آیه کریمه ( تلک حدودالله فلاتقربوها) سوره بقره ، آیه ۱۸۷ یعنی معاصی است که الله از آن منع فرموده است پس برای انسانها حتی نزدیک شدن به حدود الله منع قرار داده شد هدف از نزدیک شدن نزدیکی به تجاوز حدود تلقی میگردد چی رسد به ارتکاب آن در اصطلاح فقها هم حد عبارت از عقوبت مقدر(اندازه شده) حق الله جل جلاله که در اصطلاح امروز آنرا حق الله میگویند.
حدود در اسلام به آیات واضح و روشن در جاهای متفاوت به کرات ذکر گردیده مثلاَ: در مورد زنا که در سورة نور و سورة نساء و همچنان در سورة مائده در مورد سرقت ، در سورة المحصنات در مورد قذف وغیره وهمچنان توسط احادیث صحیح نیز ثابت است که حد در اسلام یک امر مهم و حیاتی بوده که بر اساس آن جامعه اصلاح میگردد که از جمله حدیث ماعز (رض) « که سنگسار گردید» و حدیث عسیف « که مرد دُره زده شد و زن سنگسار شد» همه و همه در کتب حدیث شریف خاصتاَ بخاری و مسلم شریف به تفصیل از آن ذکر گردیده ، گذشته از آن اعمال صحابه کرام در تطبیق حدود در صفحات تاریخ زرین و درخشان اسلام ثبت است . و بالآخره حدود به اجماع امت مسلمه ثابت است که از نظر هر عاقل و خردمند حد یک امر مشروع و قابل تطبیق میباشد، زیرا طبیعت بشری ، بیخبری از منهیات و منکرات و شهوات نفسانی به اشباع و حظ بردن از لذات و تحصیل محبوبه خویش مانند نوشیدن شراب ، زنا ، قتل ، سرقت ، قطع دست و پا وغیره و یا ظلم از جانب اقویا بر ضعفا ، بزرگان بر خوردان ، همت می گمارد و تمایلی از خود نشان میدهد . بناءَ حکمت تقاضا می نماید تا برای قلع و قمع همین فساد و جرائم و جلوگیری از آن حدود مشروع و جاری گردد تا زجر و سرزنش برای مجرمین و عبرت به دیگران باشد.
در آنصورت جهان و عالم بشریت به صراط المستقیم و امن از هر نوع تعرض امرار حیات نموده و به زندگی آبرومندانه ادامه دهند.
در شریعت اسلام جرائم که مرتکب آن مستحق حد میگردد در مذهب احناف قرار ذیل میباشند:
زنا ، سرقت ، شراب نوشیدن ، قطع الطریق ، قذف ، قتل وغیره …
ولی آنچه در روز های نزدیک دفتر (UNAMA) اظهار نموده بود و از امارت اسلامی خواسته بود تا جلو اعدام (قصاص) را بگیرد که این تقاضای دفتر یوناما خلاف پسند عقل و خلاف دستورات قرآن و حدیث بوده و تجاوز آشکار در امورات اسلام و افغانستان می باشد. بناً به تمام کشورها چی دوست و چی غیر دوست هشدار داده میشود تا از اظهارات نادرست دست بردار شوند. والله علی
مانقولُ وکیل

شیخ محمدادریس «هدفیار»

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *