لیکنېمقالی اوتبصرې

دومین نمایشگاه امام ابوحنیفه(رح) در کابل برگزارشد

دومین نمایشگاه ملی و بین المللی امام ابوحنیفه(رح) روز گذشته به اهتمام اتاق تجارت و سرمایه گذاری، همکاری وزارت صنعت و تجارت و شماری دیگر از وزارت خانه های سکتوری به مدت هفت روز در کابل برگزارشد.
در نمایشگاه مذکور شماری از مقامات بلند رتبه امارت اسلامی و اعضای کابینه، تعدادی از سفرای کشورهای منطقه و نماینده های برخی از نهادهای بین المللی اشتراک داشتند. از سوی هم در این نمایشگاه عده زیادی از بازدیدکننده‌ها‌، پیشه‌وران، صنعت‌کاران و شرکت‌های تولیدی خارجی و داخلی شرکت کرده بودند.
در آغاز این برنامه ضمن تلاوت چندی از آیات کلام الله مجید، پیام مقام رهبری در خصوص صنعت و تجارت باز پخش شد. در پیام ملاهبت الله اخندزاده حفظ‌الله رهبر امارت اسلامی بر حمایت از سرمایه گذاران و تاجران تاکید به عمل آمد و آز انها خواسته شد تا بیایند در افغانستان سرمایه گذاری کنند، زیرا حالا زمینه و شرایط برای سرمایه گذاری در این کشور فراهم شده است.
در سوی دیگر ملاعبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای امارت اسلامی افغانستان که در افتتاحیه این نمایشگاه صحبت می‌کرد گفت: برگزاری این چنین نمایشگاه از اهمیت خاصی بر خوردار است و محصولات صنعتی و زراعتی را به مردم معرفی می‌کند و دولت ها نیز نمایشگاه ها را به منظور بازاریابی در داخل و خارج از کشور برگزار می‌کند.
وی افزود: امارت اسلامی هم به منظور شناخت هرچه بیشتر تولیدات صنعتی و محصولات زراعتی در داخل و خارج از کشور اقدام به برگزاری یک سلسله نمایشگاه ها کرده است.
وی گفت که پس از روی کار آمدن امارت اسلامی این بزرگترین نمایشگاه است که محصولات گوناگون صنعتی و زراعتی را در اضافه تر از 600 غرفه به نمایش گذاشته است.
معاون اقتصادی ریاست الوزرا ضمن قدر دانی از درخواست اشتراک سازمان در این نمایشگاه گفت که با حاکمیت امارت اسلامی و تامین امنیت سراسری زمینه خوبی سرمایه گذاری و استخراج معادن نسبت به هر زمان دیگر مساعد گردیده است و افغانستان وارد مرحله احیای مجدد گردیده است. وی برای کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی اطمینان داد که افغانستان برای ترانزیت امن است و در این بخش ضمن به میان آوردن سایر سهولت‌ها بازسازی شاهراه ها را هم آغاز نموده است که مثال خوبی آن افتتاح بازسازی شاهراه سالنگ و کابل- کندهار در این اواخر است.
آقای برادر نیز از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت به عمل آورد که در افغانستان سرمایه گذاری کنند و به سرمایه گذاران خارجی اطمینان داد که از تمام آن امتیازاتی برخوردار اند که سرمایه گذاران افغان از آن بهره مند استند.
در عین حال توکل احمدیار رئیس عمومی اتاق تجارت و سرمایه گذاری گفت که این نمایشگاه به هدف حمایت و انکشاف فعالیت های تجاری ایجاد شده و به صورت سالانه برگزار خواهد شد. وی نیز گفت که این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه در سطح افغانستان است که برای نخستین بار زمینه حضور و تبادل نظر تاجران، صنعت گران ملی، منطقه‌ای و بین المللی فراهم می‌کند.
وی افزود: که سکتور خصوصی در راستای ارایه خدمات مناسب و محصولات با کیفیت تلاش های خویش را جدی تعقیب می کند و در این زمینه همیشه نیازمند حمایت دولت می‌باشد. زیرا اتاق تجارت همکار و مدد رسان دولت و نظام است.
وی از حکومت امارت اسلامی خواست تا تنظیم پالیسی های بزرگ تجارتی، ترانزیتی را روی دست گیرد. هماهنگی با جامعه تجاری صورت گیرد و امارت اسلامی در راستای تامین امنیت متشبثین صنعت کاران و تاجران اقدامات موثر و مفید را روی دست گیرد. پالیسی باید بر محوریت افغانستان خودکفا و صادر کننده تنظیم گردد تا اقلام تجاری افغانستان در بازار های جهانی راه یابد. به بروکراسی های اداری نقطه پایان گذاشته شود و برای جلب سرمایه گذاران خارجی قوانین مرتبط به سرمایه گذاران خارجی تنظیم و بازنگری شود.
آقای توکل گفت که اتاق تجارت و سرمایه گذاری برای انکشاف صادرات تلاش دارد تا در سال جاری اقلام تجاری صادراتی را در حدود دو میلیارد دالر برساند.
همچنین محمدیونس مومند معاون نخست اتاق تجارت و سرمایه گذای که در این برنامه سخن میگفت بیان داشت که در این نمایشگاه بیشتر از 600 غرفه محصولات شان را به نمایش گذاشته و حدود هفتاد مهمان خارجی در این برنامه داریم.
آقای مومند می‌گوید که بیلانس صادرات افغانستان در سال گذشته افزایش یافته و ما خواهان روابط تجاری با تمام جهان استیم و با همسایه های خود تجارت خوب می‌خواهیم. وی از اداره نورم او استندرد خواست تا جلوی محصولات بی کیفت را در کشور بگیرد.
معاون اتاق تجارت به خاطر تامین امنیت سرمایه گذاران از نیروهای امنیتی قدر دانی کرد و گفت که از اثر تلاش‌های نیروهای امنیتی فضای سرمایه گذاری در افغانستان مناسب است.
در همین حال نور الدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت ضمن مهم بر شمردن این نمایشگاه، از مهمانانی که از کشورهای منطقه و جهان در این برنامه اشتراک کرده بودند خواست تا این پیام را به کشور و مردم شان برسانند که بهترین وقت سرمایه گذاری اکنون در افغانستان است. وی افزود که جان و مال سرمایه گذاران در افغانستان محفوظ است و بهترین زمان برای سرمایه گذاری می‌باشد.
مقامات که در این محفل صحبت می‌کردند بر حمایت هرچه بیشتر حکومت امارت اسلامی از صنعت کاران و تاجران تاکید کردند و شرایط امنیتی، سیاسی و اجتماعی را بیشتر از هر زمان دیگر برای سرمایه گذاری در افغانسان مناسب بیان نمودند.
گفتنی است که نمایشگاه ملی و بین المللی امام ابوحنیفه(رح) به هدف بازاریابی محصولات و تولیدات زراعتی افغانستان، حمایت از سرمایه گذاران ملی و بین المللی و فراهم نمودن روابط میان تاجران ملی و بین المللی همچنین معرفی تولیدات و محصولات داخلی برای شهروندان راه اندازی شده است. در این نمایشگاه محصولات و تولیدات مختلف زراعتی، ساختمانی،صنایع دستی، وسایل طبی، ادویه و ده‌ها محصول دیگر در بیشتر از شش‌صد غرفه به نمایش گذاشته شده و دور نخست این نمایشگاه چند ماه قبل در کابل برگزار شده بود.
نازنین جامع یکتن از اشتراک کننده ها که مسئول یک غرفه است به خبرنگار روزنامه شریعت گفت که برگزاری چنین نمایشگاه ها کمک می‌کند تا محصولات ما بیشتر به معرفی گرفته شود. وی گفت ما در این نمایشگاه زعفران و صنایع دستی را به نمایش گذاشتیم و بازدید کننده ها نظر به نیازمندی شان میتوانند از این جا اخذ کنند. وی از حکومت خواست تا این گونه نمایشگاه ها در خارج از افغانستان نیز برگزار شود تا بیشتر محصولات افغانستان به جهانیان معرفی
شود.

اسنفدیار

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button