افغانستان

د افغانستان بانک بیش از ۴۲۰ میلیون افغانی بانک‌نوت‌های مندرس را حریق کرد

۴۲۰ میلیون و ۸۳۱ هزار افغانی بانک‌نوت‌های مندرس جمع‌آوری شده در زون غرب کشور، از سوی د افغانستان بانک حریق شده است.
دفتر مطبوعاتی این بانک، در خبرنامه‌یی نوشته است که این بانک نوت‌ها، طبق صراحت مفاد 39 و 42 قانون د افغانستان بانک و طرزالعمل موجود در زمینه حریق بانکنوتهای مندرس افغانی، در زون جنوب غرب کشور در دو مرحله تحت نظر هیئت موظف بعد از شمارش دقیق و کنترول در کندهار حریق شده است.
در خبرنامه آمده است که این بانکنوتها شامل یک، دو، پنج، ده، 20، 50، 100، 500 و 1000 افغانی بود که از سوی هیئت حریق به ریاست نور احمد آغا، معاون اول د افغانستان بانک و حضور هیئت متشکل از وزارت‌های مالیه، عدلیه، مسوولان و نماینده‌گان شعبات مختلف د افغانستان بانک و نهاد‌های مربوطه حریق شد.
نور احمد آغا، معاون اول د افغانستان بانک گفته است که این بانک همواره تلاش کرده تا سهولت‌های لازم بانکی و مالی را در داد و ستد‌ها به مردم فراهم کند. د افغانستان بانک از سه ماه به اینسو بانک‌نوت‌های جدید را وارد بازار کرده و در عوض بانک‌نوت‌های مندرس را از دوران خارج کرده و اینک پروسه حریق آن از ولایت کندهار آغاز شده است.
او افزوده است که دلیل مندرس شدن زود هنگام بانک‌نوت‌ها را نقده بودن بازار و عدم استفاده از سیستم‌های پرداخت الکترونیک و کارت‌های اعتباری، برخورد نادرست عده‌ی از شهروندان با شمارش پول و نگهداری پول در خانه به عوض بانک‌ها عنوان کرده، و از مردم خواست تا در نگهداری درست پول توجه و با آنان همکاری کنند.
معاون اول د افغانستان بانک، هم‌چنان بیان کرده است که این بانک در زمینه الکترونیک سازی پرداخت‌ها تلاش های موثری انجام داده که با همکاری مردم و استفاده ازین سیستم‌ها در آینده، از مندرس شدن بانک‌نوت‌ها جلوگیری و پرداخت‌ها سریع، مصئون، شفاف و معیاری خواهد شد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button