افغانستان

رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست: نباید مسایل محیط زیستی سیاسی ساخته شوند

رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست و مشاروررئیس جمهوری روسیه روی مشکلات تغییراقلیم در افغانستان بحث وتبادل نظرکردند. دفتر مطبوعاتی ریاست عمومی اداره ملی حفاظت از محیط زیست با نشر این خبر گفته است: حافظ عزیزالرحمن رییس آن اداره ملی حفاظت محیط زیست، با روسلان عادلگریف مشاور رییس جمهور فدراسیون روسیه و دیمیتری آژیرنوف سفیر آنکشور در کابل دیدار کرد.مشاور رییس جمهوری روسیه تغییرات اقلیمی را یک تهدید جهانی خوانده گفت: در سال جاری در مورد کنوانسیون های(تغییر اقلیم، مبارزه با صحرا گرایی و تنوع حیات) نشست های مهم برگزار میگردد و حضور نمایندگان امارت اسلامی افغانستان در این نشست ها را حتمی ومهم خواند و وعده سپرد که در خصوص دعوت نمایندگان امارت اسلامی به این نشست ها تلاش خواهند کرد.مشاور رییس جمهور روسیه خاطر نشان ساخت که قرار است یک کنفرانس در مورد موضوعات محیط زیست در یکی از پوهنتون های روسیه برگزار گردد و نماینده اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان می تواند در این کنفرانس اشتراک نماید و همچنان روسیه در حصه آموزش و ارتقای ظرفیت کارمندان تخنیکی اداره ملی حفاظت محیط زیست آماده هر نوع همکاری می باشد.رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست خاطر نشان ساخت، افغانستان یکی ازکشور های اسیب پذیر ص۵
در مقابل اثرات تغیرات اقلیمی می باشد درحالی که این کشور در گرمایش جهان نقش نداشته و به اندازه 0.08 گازات گلخانه یی را تولید میکند که این عدد تقریبا صفر میباشد کشورهای صنعتی جهان که تولید کننده گان اصلی انتشار گازات گل خانه‌ی می باشند مسوولیت دارند که کشورهای آسیب پذیر بخصوص افغانستان را در عرصه تکنالوژی سازگاری همکاری مالی و تخنیکی نمایند.
آنها نباید موضوعات محیط زیستی را سیاسی نموده چون مرتبط به صحت انسان و کره زمین می باشد،تغییرات اقلیمی سرحد ندارد و اگر این حالت دوام یابد زندگی انسان های در معرض خطر قرار می گیرد.
داکتر زین العابدین عابد معین مسلکی و پالیسی این اداره درمورد مشکلات ناشی از تغییراقلیم اشاره کرده گفت: افغانستان عضویت 16 کنوانسیون بین المللی محیط زیستی را دارد. سکرتریت کنوانسیون تغیرات اقلیم در حال حاضر با افغانستان هیچ روابط ندارد ما چندین بار طی نامه های رسمی خواهان احیا روابط با مراجع مربوط شدیم ولی متاسفانه هیچ جواب مثبت دریافت نکردیم.
عابد افزود :در زمان حکومت قبلی ۳۲ پروژه از سوی تسهیلات جهانی صندوق اقلیم سبز صندوق سازگاری در افغانستان تطبیق می گردید که بعد از به قدرت رسیدن دو باره امارت اسلامی افغانستان این پروژه ها درحال تعلیق است و علت تعلیق ان موضع به رسمیت نشناختن امارت اسلامی افغانستان می باشد. در حالی که تغییر اقلیم یک تهدید جدی جهانی بوده و کشور ها باید به این تهدید سیاسی نگاه نکنند.
دوطرف در این نشست به ادامه همکاری های دو جانبه تاکید کردند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button