ټولنه اوکلتور

راهکار های پیشرفت اجتماعی

پیشرفت اجتماعی کشور وابسته به میزان بهبود شرایط زندکی و رفاه ساکنین کشور در خصوص جامعه دارد ، ارتقاء سطح سواد و تحصیلات ، توسعه حقوق انسانها ، کاهش فقر و بحران های اجتماعی ، افزایش شفافیت و وسعت زیر ساخت های اجتماعی و بهبود تامین امنیت اجتماعی مربوط است ؛ این فعالیت ها و پیشرفت ها میتواند از طریق تحولات اقتصادی و تغیرات فرهنگی و مروج ساختن عدالت اجتماعی وغیره به دست آید .
وسعت دادن زیرساخت های اجتماعی : وسعت زیرساخت های اجتماعی شامل اقداماتی است که بهبود شرایط زندگی و رفاه اجتماعی ساکنان جامعه را هدف قرار دهد که میتوان این اقد امات را شامل موارد زیرین نمایم .
تعلیمات و تحصیلات ؛ توسعه سیستم تعلیمی و ارتقاء و بلند بردن سطح سواد جامعه ، افزایش دسترسی به تحصیلات و بهبود و ارتقاء کیفیت تعلیم .
معالجه و ارائه خدمات طبی : سرمایه گزاری درسیستم طبی ، تداوی ، علاج و دسترسی به خدمات طبی و بهبود شرایط حفظ الصحه وی جامعه .
سکونت و اسکان : فراهم سازی فضای مناسب برای رهایش و ارتقاء شرایط سکونت به افراد جامعه و تامین امنیت اجتماعی ، حمایت از افراد آسیب پذیر و کاهش میزان فقر و بیکاری در کشور.
مساعد ساختن زمینه ورزش وتفریح : ارتقاء فضای ورزشی ، تفریج گاها و مروج نمودن فعالیت های سالم بدنی و صحت؛ توسعه زیرساخت های اجتماعی که باعث افزود کیفیت زندگی جامعه ، افزایش رضایت شهروندان کشور و پایداری جامعه می شود.
فراهم سازی زمینه بهتر زندگی ، میتواند از طریق ایجاد شرایط و فرصت های شغلی صورت پذیرد که از آن جمله میتوانیم به موارد زیرین اشاره کرد .
توسعه اقتصاد ی؛ ایجاد فرصت های اشتغال ، افزایش درامد ها و کاهش تفاوت های اقتصادی میتواند به بهبود شرایط زندگی تمام افراد جامعه کمک نماید.
دسترسی تمام اتباع کشور به تعلیم و تحصیل: فراهم نمودن شرایط بهتر تعلیمی برای تمام افراد جامعه ازتعلیمات ابتدایی ، حرفوی ، تحصیلات عالی و نیمه عالی میتوان به توانمند سازی و بهبود شرایط زندگی افراد یک کشور کمک نماید، حمایت اجتماعی ؛ رواج نمودن حمایت اجتماعی و تقویت روابط اجتماعی مثبت میتواند به بهبود صحت روانی و افزایش رضایت ساکنین کشور از زندگی بهتر کمک کند.
دسترسی به شفاخانه ها و کمک های طبی ؛ ایجاد تسهیلات و دسترسی به خدمات طبی از جمله شفاخانه ها ، کلنیک ها ، دواخانه ها و سایر خدمات طبی را می توان به بهبود سلامت جسمی و روحی افراد کمک کرد.
حفظ محیط زیست : حفظ منابع طبیعی ، کاهش آلودگی هوا و رواج دادن روش های پایدار محیط زیست میتواند به بهبود شرایط خوب و سلامتی ساکنان کشور مدد نماید، با استفاده ازین روش ها ما میتوانیم به فراهم سازی زمینه بهتر زندگی برای همه ساکنین و جامعه پرداخت و در نتیجه بهبود شرایط زندگی و رضایت بالاتر رابرای شان فراهم سازیم.
تشویق به اشتراک در فعالیت های اجتماعی ؛ میتواند به تمامی ما و شما در جامعه کمک نماید که این نوع فعالیت ها شامل کارکرد های کوچک مانند داوطلبی دربرنامه های خیریه ویا به خاطر پاکسازی محیط زیست ( محل سکونت) شروع به فعالیت های بزرگ مانند: فعالیت های مربوط به حقوق شهروندی، محیط زیست و تعلیم وغیره میباشد که ما به خاطر تشویق بیشترساکنین کشور به اشتراک در فعالیت های اجتماعی موارد زیرین را پیشنهاد مینمایم :
افزایش ارتباطات اجتماعی؛ شرکت در فعالیت های اجتماعی می تواند به همه ما وشما کمک کند تا باهم دیگر ارتباطات جدید را برقرار نمایم و با افراد و اشخاص جدید آشنا شویم که این نوع ارتباطات می تواند در بخش های حمایتی و همکاری با ما و شما موثر واقع
شود .
افزایش رضایت شخصی : مشترک شدن در فعالیت های اجتماعی می تواند تغییرات مثبت در جامعه کمک کند و تاثیرگزاری داشته باشد؛ که تاثیر گزاری مثبت با اشتراک در فعالیت های اجتماعی میتواند به تغییرات مثبت در جامعه تاثیر گزار باشد و هم چنان توسعه مهارت های اجتماعی نیز در فعالیت ها میتواند مدد رسانی کند تامهارت های ارتباطی ، همکاری و رهبری خود را تقویت نمایم .
بهبود اشتراک جامعه ، با اشتراک در فعالیت های اجتماعی می توانید به بهبود شرایط جامعه خود همکاری نمایم تا ما یک جامعه سالم تری عاری از هر نوع مشکلات اجتماعی داشته باشیم ، بنابر این تشویق برای اشتراک در فعالیت های اجتماعی نه تنها به شما بلکه برای ترقی و پیشرفت جامعه نیز موثر است.

پوهیالی نعیم جان (ستانکزی)

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *