مقالی اوتبصرې

رفح در آستانه یک نسل کشی فاجعه بار صهونیست ها

در حالی که سرخط اخبار و تصاویر رسانه‌های جهان نشان‌دهنده سرازیر شدن جمعیت بزرگی از ساکنان غزه به سوی رفح در شرایط بسیار سخت این منطقه است، این سوال مطرح شده است که صهیونیست‌ها به جنایاتی که در بیش از چهار ماه گذشته در غزه مرتکب شده‌اند، ادامه داده، و به آوارگان فلسطینی در رفح نیز رحم نخواهند کرد!با گسترش اعتراضات جهانی نسبت به جنایات اشغالگران اسرائیلی، مقامات این کشور از ایده‌‌ای سخن می‌گویند که اجرای آن می‌تواند، فاجعه غیر قابل تصوری را در قبال داشته باشد.
حمله به رفح این روزها زبان زد مقامات سفاک صهیونیستی اسرائیل شده است. شامگاه شنبه بود که بنیامین نتانیاهو به «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت که عملیات زمینی ارتش این رژیم در جنوبی‌ترین نقطه نوار غزه احتمالاً ظرف دو هفته آینده آغاز می‌شود.
او در آخرین رجز خوانی خود هم تاکید کرده که وارد نشدن به رفح برابر است با باخت جنگ! رفح شهری منتهی با جنوب باریکه غزه و هم مرز با مصر است.
تهاجمات خونین رژیم صهیونیستی به مناطق شمالی و مرکزی این جغرافیا، ساکنان آواره را به این شهر به عنوان آخرین سرپناه کشانده و حالا سخن گفتن از عملیات نظامی در چنین محیطی اوج جنون اشغالگران را آشکار می‌سازد.طبق اعلامیه سازمان ملل هم اکنون یک میلیون و سه صد هزار تن از مردم غزه بیش از نصف جمعیت منطقه، در رفح متمرکز شده‌اند و عملیات نظامی در چنین نقطه‌‌ای پر جمعیتی جز عبور از تمام خطوط قرمز ضد بشری دیگر هیچ معنی ندارد.
کار تا جایی بالا گرفته که کشور های منطقه به اسرائیل هشدار داده که حمله نظامی بدون برنامه به شهر رفح به «فاجعه» می‌انجامد. اکثریت کشور ها همچنان بر این باور هستند، که هرگونه عملیات نظامی در ماه رمضان موجب تشدید تنش و گسترده شدن جنگ در کل منطقه خواهد شد. پیش از این اتحادیه عرب و کشورهای عربی نسبت به پیامدهای خطرناک این اقدام صهیونیست‌ها هشدار داده بودند. در این بین عملیات برنامه‌ریزی شده برای رفح باعث ایجاد تنش شدید بین مصر و رژیم صهیونیستی شده است؛ زیرا قاهره از هجوم تعداد زیادی پناهجو به مرز سینا بیم دارد.
مصر در منطقه مرزی با نوار غزه مین‌گذاری کرده و سربازان زیادی را به آنجا فرستاده است؛ این کشور طی دو هفته گذشته حدود ۴۰ تانک و نفربر زرهی به شمال شرق سینا را به عنوان بخشی از اقدامات برای تقویت امنیت در مرز خود، ارسال کرده است.
قاهره تهدید کرده است که اگر آوارگان به اجبار از مرز عبور کنند، این به معنای نقض توافقنامه صلح با اسرائیل خواهد بود. از سوی دیگر احمد الصوفی شهردار رفح هم در گفت‌وگو با الجزیره هشدار داده که هرگونه عملیات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در این منطقه که بیش از ۱.۴ میلیون فلسطینی آنجا در چادرها و سرپناه‌های موقت اسکان داده شدند، فاجعه بار و غیر قابل کنترول خواهد بود.شبکه ۱۳ عبری اعلام کرد که هالیوی با توجه به ویژگی‌های خاص منطقه از نتانیاهو خواسته است، تا امور امنیتی را به او بسپارد و بر هماهنگی با مصر و وجود بیش از یک میلیون فلسطینی در رفح متمرکز شود. از نظر اشغالگران و ضمن سکوت مرگبار جامعه بین المللی، از هم اکنون بر جنایت خود علیه پناهندگان در رفح با هدف کوچاندن اجباری آنها از غزه را کلید زده‌اند.بر این اساس خبرنگاران الجزیره گزارش داده اند، که در نتیجه بمباران خانه های مسکونی در منطقه «ابو حلاوه» در شرق رفح، 25 فلسطینی به شهادت رسیدند و چندین نفر دیگر نیز زخمی شدند. اما شبکه های خبری فلسطینی با انتشار تصاویری در رفح نوشت با سرازیر شدن ساکنان منطقه غزه به رفح، این شهر به شهر چادرهای آوارگان تبدیل شده و علائم و قرائین نیز نشان میدهد که صهیونیست‌ها به این مردم مظلوم و بیچاره هم رحم نخواهند کرد.

احمد ضیا سروری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *