افغانستان

سخنگوی وزارت امور داخله:بیش از ده هزار تن در پیوند به قاچاق، فروش و تولید مواد مخدر بازداشت شده است

مواد مخدر از جمله موادی است که می‌توانند اثرات مضر بر روی سلامتی انسان‌ها داشته باشد. این اثرات شامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی و جسمی، اختلال در عملکرد مغز و سیستم عصبی، تغییرات در رفتار و شخصیت، افزایش خطر وقوع حوادث و تصادفات، آسیب به علاقه‌مندان و خانواده‌ها و … است. از جمله مواد مخدر معروف که ضرر بیشتر دارند می‌توان از هیروئین، کوکائین، متامفتامین، الکل و… نام برد.

درهمین زمینه خبرنگار روزنامه شریعت مصاحبه‌ای را با عبدالمتین قانع سخنگوی وزارت امور داخله انجام داده است که تقدیم شما می‌گردد.

پرسش: معینیت مبارزه علیه مواد مخدر در طی بیش از دوسال حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان از کدام روش، پالیسی‌ها در زمینه محو مواد مخدر استفاده کرده است؟

پاسخ: وزارت امور داخله پس از فرمان امیرالمومنین راجع به ممنوعیت کشت، قاچاق، تولید، پروسس، فروش و استعمال مواد مخدر، مبارزه با این پدیده را در اولویت های کاری خود قرار داد که نیروهای پولیس مبارزه با مواد مخدر با در نظرداشت این فرمان و مسوولیت های وظیفوی شان با پدیده مواد مخدر، مبارزه جدی را آغاز نمودند که در این راستا دست آور های خوبی داشته اند که همه جهانیان و سازمان های بین المللی اعتراف کرده‌اند.

پرسش: تا حال تعداد افراد راجع به کشت، قاچاق و فروش مواد مخدر گرفتاری و به پنجه قانون سپرده شده است؟

پاسخ: از آغاز حاکمیت امارت اسلامی افغانستان تا اکنون 11196 تن در پیوند به قاچاق، فروش، تولید و پروسس مواد مخدر از سوی پولیس بازداشت شده اند.

پرسش: چه تعداد معتاد مواد مخدر را جمع آوری و تداوی نموده اید ؟

پاسخ: معینیت مبارزه با مواد مخدر پس از پیروزی امارت اسلامی تا حالا به تعداد 90604 تن معتاد را از سطح افغانستان جمع آوری و جهت درمان به مراکز تداوی معتادین معرفی نموده است.

پرسش: در طی دوسال اخیر چه مقدار و کدام نوع موادمخدر را جمع آوری و ضبط یا از بین برده اید؟

مقدار 2321 تن مواد مخدر مختلف النوع در عملیات های نیروهای پولیس مبارزه با مواد مخدر به دست این نیروهای آمده و از بین رفته است.

پرسش: چند هفته قبل سازمان های جهانی از کاهش کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نظر به سالهای گذشته اطلاع داده بودند نظر شما در این رابطه چیست؟

پاسخ: میخواهم از چند نگاه در مورد راز موفقیت پولیس مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله در امر مبارزه با این پدیده شوم در افغانستان اشاره کنم: 1- اراده قوی رهبری امارت اسلامی برای از بین بردن پدیده مواد مخدر از افغانستان. 2- داشتن صداقت، ایمانداری و پشت کار وظیفوی نیروهای پولیس مبارزه با مواد مخدر. 3- از اینکه مردم و نظام افغانستان اسلامی است و مواد مخدر از نگاه دین مبین اسلامی پدیده مطلقا حرام است، نیروهای پولیس مبارزه با مواد مخدر طبق آموزه های اسلامی برای ریشه کن سازی این پدیده تلاش جدی می‌نمایند.

پرسش: آیا برای محو کشت و قاچاق مواد مخدر دیگر دونرها ملی و بین المللی کمک میکنند یا خیر ویا امارت اسلامی به تنهای اقدام به محو این پدیده کرده است ؟

پاسخ: از این که مواد مخدر دشمن بشریت است و تمام کشور های در سطح جهان آسیب پذیری ناشی از مواد مخدر را دارند، نیاز مبرم دانسته میشود که سازمانهای جهانی در امر مبارزه با این پدیده با امارت اسلامی افغانستان همکاری بی دریغ و همه جانبه داشته باشند، مگر متاسفانه که هیچ نوع همکاری عملی از جمله بدیل معیشت برای دهاقین افغانستان از سوی نهاد های بین المللی تا اکنون با مردم افغانستان صورت نگرفته است.

پرسش: آیا بدیل کشت مواد مخدر وجود دارد؟ اگر هست کدام گیاهان را برای زارعین توصیه میکنید؟

پاسخ: طوری که قبلا تذکر داده شد، استعمال کشت، تولید، قاچاق و فروش مواد مخدر از نگاه شریعت و روایات فقهی مطلق حرام است و مردم افغانستان مسلمان هستند، بنابراین نباید از مراجع پدیده حرام امرار حیات کرد و راه های مختلفی وجود دارد که باید دهاقین محترم انتخاب نمایند و بدون شک که بدیل های کشت خشخاش در افغانستان وجود دارد، و گیاهان زیادی است که باید دهاقین جاگزین کشت خشخاش نمایند.

پرسش: چگونه برای عموم مردم در زمینه محو مواد مخدر اطلاع دهی می کنید؟

پاسخ: آگاهی دهی از مضرات و پیامدهای منفی ناشی از استعمال مواد مخدر برای مردم به خصوص برای جوانان یک امر لازمی و ضروری است تا هر فرد این کشور به خصوص جوانان از پیامدهای منفی این پدیده شوم آگاهی کامل داشته باشند. بنا معینیت مبارزه با مواد مخدر برای همین هدف جلسات متعددی را با علما، متنفذین و جوانان برگزار کرده است که آگاهی دهی اضرار مواد مخدر یکی از محوریت های اساسی این جلسات میباشد.

پرسش: پیام شما برای مردم و جهانیان چیست؟

پاسخ: پیام ما برای مردم و جوانان کشور اینست که مواد مخدر یک پدیده ویرانگری است که افراد را از زندگی عادی و آغوش خانواده جدا ساخته و به سوی مرگ تدریجی سوق میدهد. بناءً از مردم خود میخواهیم که از کشت، تولید، قاچاق، فروش و استعمال مواد مخدر خود داری نمایند.

همچنان پیام من به جهان طوریکه قبلا یادآوری کردم مواد مخدر به تمام کشور های جهان تهدید بزرگ است و کشور ها برای مبارزه با این پدیده نیاز به همکاری های مشترک و هماهنگ بین المللی دارند. بنا امارت اسلامی افغانستان نیز از نهادهای بین‌المللی می‌خواهد که در این زمینه با مردم افغانستان همکاری لازم نمایند.

تیموری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *