افغانستان

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم:افغانستان به استخراج ۱۰ هزار تُن نفت نیاز دارد

شریعت: همایون افغان سخن‌گوی معادن و پترولیم در خبرنامه‌ی از افزایش استخراج سطح نفت در حوزه‌ی نفتی آمو دریا خبرداده‌است. در این خبرنامه آمده است:« با حفر و فعال نمودن ۶ حلقه چاه جدید در حوزه نفتی آمو دریا مجموع چاه های فعال به ۲۴ حلقه و سطح ستخراج آن به ۱۳۵۰ تُن نفت در روز افزایش یافته‌ است». ص۷
درخبرنامه نیز آمده‌است که قراراست تا ختم سال ۲۰۲۴ این آمار به ۳۰۰۰ تُن افزایش یابد: «انتظار می‌رود تا ختم سال ۲۰۲۴ میلادی ۱۲ حلقه چاه دیگر در قشقری، ۸ حلقه چاه در زمرد سای، یک حلقه چاه در بازار کمی و ۲ حلقه چاه دیگر نیز در بلاک‌های آق دریا حُفر گردد که تعداد مجموعی چاه های فعال حوزه نفتی آمو دریا به ۴۷ حلقه و استخراج روزانه آن به ۳۰۰۰ تُن خواهد رسيد.»
اما سوالی که در ذهن شهروندان بعداز خوانش خبرِ مطرح می‌گردد این‌ است که چرا با وجود استخراج نفت هنوز هم بهای نفت در کشور همانند سالهای گذشته بُلند است و چرا هنوز که هنوز است ما شاهد وارد شدن نفت از سوی کشور‌های همسایه در خاک خود هستیم؟
همایون‌افغان سخنگوی وزارت معادن و پترولیم در این باره به روزنامه‌ شریعت گفت: «استخراج نفت همه روزه در کشور افزایش می‌یابد، اما بابت اینکه ضرورت افغانستان به نفت بیشتر است و ما به‌ استخراج ۱۰ هزار تُن در روز به نفت نیاز داریم تا بتوانیم ضرورت مردم را مرفوع ساخته و خودکفا شویم از اینرو ما شاهد بهای نفت و وارد شدن نفت از کشور‌های همسایه در کشور خود هستیم».
آقای‌ افغان اشاره نمود که هنوز‌هم ما ۹۰ درصد ضروت نفت خود را از کشور‌های همسایه بدست می‌آوریم، وی می‌ گوید: «تلاش‌ها جریان دارد تا سطح استخراج نفت در کشور افزایش یابد تا ما دیگر شاهد وارد شدن نفت از مرز‌های کشور نباشیم».
قابل یاد آوریست که بیشتر از ۱۵۰۰ تَن در حوزه نفتی آمو دریا به گونه‌ی مستقیم و غیر مستقیم مصروف کار هستند، آماری که به گفته سخن‌گوی وزارت معادن و پترولیم همه روزه بیشتر می‌شود طبعاً زمینه‌ی کار برای شهروندان کشور مساعد می‌گردد.
از سوی‌هم باید خاطر نشان نمود که با روی کار آمدن امارت اسلامی استخراج معادن کشور در گوشه و کنار افغانستان به گونه‌ی قانونی از سوی دولت و تاجران ملی کشور جریان دارد.
ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *