افغانستان

سرپرست د افغانستان بانک: در بخش توسعه و ترویج بانکداری اسلامی کار های مـوثـری انجـام شـده اسـت

سرپرست د افغانستان بانک در یک گفتمان گفته است:د افغانستان بانک به سهم خود در عرصه توسعه و ترویج بانکداری اسلامی طی دو سال گذشته تلاش های موثری انجام داده است دفتر مطبوعاتی د افغانستان بانک با نشر این خبر گفته است: گفتمان به ابتکار د افغانستان بانک به هدف توسعه و ترویج بانکداری اسلامی برگزار شد. در این گفتمان بر علاوه هیئت رهبری د افغانستان بانک معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف، رئیس مرکز تحقیقات بانکداری اسلامی و علوم معاصر اکادمی علوم و عده ای از کارشناسان امور بانکداری اسلامی اشتراک داشتند.در این گفتمان، هدایت الله بدری سرپرست ریاست د افغانستان بانک پیرامون اهمیت بانکداری اسلامی صحبت نموده، گفت: ص۷
بانکداری اسلامی در حال حاضر روند رو به رشد را در همه کشور های جهان چه اسلامی و غیر اسلامی می پیماید. این به این معناست که بانکداری اسلامی یک ضرورت مبرم و عاری از خطر بوده و در رشد و شکوفایی اقتصاد ها سهم برازنده دارد.
بدری تصریح نمود که د افغانستان بانک به سهم خود در عرصه توسعه و ترویج بانکداری اسلامی طی دو سال گذشته تلاش های موثری انجام داده است اما برای انکشاف هر چه بیشتر آن نیاز به همکاری نهاد های اکادمیک و وزارت های کلیدی مانند معارف، تحصیلات عالی و حج و اوقاف داریم تا با تنویر اذهان عامه و ذهنیت سازی برای رشد آن با د افغانستان بانک بصورت هماهنگ همکاری نمایند.
سرپرست د افغانستان بانک راه اندازی چنین برنامه ها را در امر ترویج بانکداری اسلامی حیاتی خوانده و از اشتراک کننده گان خواست تا با ارائه نظریات مفید و مشوره های سازنده د افغانستان بانک را یاری رسانند.
داکتر یوسف سلیم پیرامون سیر بانکداری اسلامی، دستاورد های دوسال گذشته، وضعیت فعلی سکتور بانکداری اسلامی و برنامه های آینده معلومات مفصل را پیشکش کرد وبه سهم خویش از وزارت حج و اوقاف و اکادمی علوم خواست تا در قسمت تنویر اذهان عامه و ترویج بانکداری اسلامی در کشور، با د افغانستان بانک همکاری نمایند.
مولوی زرمحمد حقانی معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف پیرامون سطح همکاری با د افغانستان بانک صحبت کرده، برای راه اندازی برنامه های آگاهی عامه در مرکز و ولایات از طریق مساجد و مدارس ابراز آماده گی کرد، و برای انسجام هر چه بیشتر این برنامه ها خواست تا د افغانستان بانک با همکاری اکادمی علوم دستورالعملی را تهیه نموده و باآنان شریک سازند.
مفتی ابو سعید الراشد رییس مرکز تحقیقاتی بانکداری اسلامی و علوم معاصر اکادمی علوم بر ارتقای ظرفیت مسلکی کارمندان بانک ها در عرصه بانکداری اسلامی تاکید ورزیده و در زمینه طرح های مفیدی را پیشکش کرد. او بر تشریک مساعی ادارات تعلیمی و تربیتی در امر موفق ساختن روند ترویج و توسعه بانکداری اسلامی اشاره کرده واز بانک مرکزی بابت راه اندازی چنین برنامه ها ابراز قدردانی نمود.
باید یاد آور شد که این گفتمان راه را برای مباحث تخنیکی در سطح طرح پالیسی های معقول و برابر با شرایط و خواست مردم و در پرتو شریعت باز نموده و قرار است در زمینه، با تشریک مساعی بین ادارات مختلف اقدامات عملی صورت گیرد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *