افغانستان

شناسایی‌حافظان برتر قرآن کریم برای رقابت‌های بیرون مرزی

دورِ دوازدهم مسابقات سرتاسری حفظ و تجوید قرآن کریم و دور اول قرائت‌ سبعه به منظور شناسایی و‌ معرفی حفاظ ممتاز به رقابت‌های بین‌المللی‌که از ۲ ماه بدینسو در ۳۴ ولایت کشور جریان‌ داشت‌ بعداز شناسایی ۱۰ حافظ برتر در بخش حفظ و تجوید و ۳ تن دیگر در بخش قرائت سبعه به پایان رسید.
این‌ رقابت که از دو ماه بدیسنو به کمک وزارت حج، ارشاد و اوقاف کشور در ۳۴ ولایت برگزار گردیده بود سر انجام بعداز دو ماه، ۱۰ حافظ برتر در حفظ و تجوید و ۳ تن حافظ دیگر در بخش قرائت سبعه از میان صد‌ها اشتراک کننده از سوی رهبری وزارت ارشاد حج و اوقاف امارت اسلامی افغانستان شناسایی و قرار‌است که این حافظان در رقابت‌ های بیرون مرزی نیز اشتراک نمایند.
نور محمد ثاقب، وزیر ارشاد حج و اوقات امارت اسلامی افغانستان ضمن خُرسندی از برگزاری رقابت‌ ها بخاطر قرآن کریم می‌گوید: «قرآن کریم مثل و مانند ندارد حتا در میان سایر کتاب‌های آسمانی که بر اُمت‌های پیامبران پیش از محمد (ص) نازل شده بود. بناً به قرآن باید ادب قایل شد و یکی از ادب و احترام برای قرآن کریم‌ درست خواندن آن است که همه‌ی مسلمانان منحیث پیرو آن در فراگیری خوانش درست آن باید توجه‌ نمایند».
وزیر ارشاد حج و اوقاف کشور می‌گوید کسانی که به قرآن کریم بی احترامی می‌کنند نظر به آیت قرآن کریم بدتر از حیوان اند.
عزیز الله درویش، عالم دین ضمن تبریکی برای حافظان که در بین صد‌ها اشتراک کننده‌ها از سوی وزارت ارشاد حج و اوقاف امارت اسلامی افغانستان منخیث حافظانِ برتر شناسایی شدند می‌گوید: «آرزوی ما دوام حکومت امارت اسلامی افغانستان است تا در بخش اتحاد اقوام کشور و توجه آنان برای علمای کشور بیشتر شود».
این عالم‌ دین خوانش قرآن‌کریم را سبب قُرب انسان با الله میداند و میگوید که قرآن کریم معجزه جناب حضرت محمد (ص) است که در آن کمی کاستی وجود ندارد چون حفاظت قرآن‌کریم را الله( ج) خود وعده نموده‌است.
عزیز رحمن منصور، معیین عرفان وزارت ارشاد حج و اوقاف امارت اسلامی افعانستان در این نشست‌ شناسایی چهره‌های برتر قرآن در بخش تجوید و سبعه می‌ گوید: «ما می‌توانیم که تمام علوم را در قرآن کریم ببینیم چون این کتاب معجزه است و بشر آن چه که نیاز داشته باشد می‌تواند در این کتاب بیابد»
وی‌نیز می‌گوید که آنچه که اکنون بشر در دنیا شاهد هستند برگرفته از قرآن کریم و تفاسیر آن است که بشر از آن استفاده نموده‌است.
این‌ مقام امارت اسلامی افغانستان نظام واقعی را در حکومت اسلامی میداند و می‌گوید که تنها در حکومت اسلامی عدالت تطبیق می‌شود و حکومت امارت اسلامی افغانستان با قربانی هزاران شهید روی کار آمده است که آنان بخاطر ایجاد این نظام خون شانرا ریختانیده اند تا حکومت فعلی در صحنه بیاید.
عبدالغفار ثاقب مقامِ دیگری وزارت ارشاد حج و اوقاف امارت اسلامی افغانستان در باره برگزاری این رقابت گفت: برگزاری چنین برنامه‌ها خدمت بر دین و قدردانی از قرآن کریم است که این رقابت‌ها همه ساله در کشور صرف در بخش‌حفظ و تجوید برگزار میشود. اما ام‌سال در بخش قرائت سبعه نیز برگزار گردید که ۳ تن توانستند در بخش قرائت سبعه شناسایی شوند و به رقابت‌های بیرون مرزی از سوی وزارت ارشاد حج و اوقاف کشور معرفی شوند.

قابل یادآوریست که در این رقابت‌ها حافظان از اقوام مختلف کشور اشتراک کرده بودند که عنایت الله از ولایت کندز در بخش قرائت سبعه و محمد اعظم از ولایت کاپیسا در بخش حفظ و تجوید مقام نخست را از آن خود نمودند و از سوی وزارت ارشاد حج و اوقاف امارت اسلامی افغانستان مستحق حج عمره شناخته شدند.
ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *