لیکنېمقالی اوتبصرې

ضرورت حمایت از باشندگان مناطق روستایی کشور

همزمان با روز بین‌المللی کوهستان‌ها، مسئولان امارت اسلامی می‌گویند طرح‌های ویژه را برای حمایت از دهاقین و روستانشینان کشور روی دست گرفته‌اند. این طرح ها شامل ایجاد و توسعه آنتن‌های مخابراتی در مناطق محروم، توسعه زراعت و مالداری و رشد تشبثات کوچک برای رونق اقتصاد خانواده، می‌گردد.
عبدالرحمن حبیب سخنگوی وزارت اقتصاد به روزنامه شریعت می‌گوید: برای رونق اقتصاد خانواده ها، از متشبثین کوچک و بزرگ و صنایع دستی حمایت می‌شود. همچنان به گفته ایشان، هزاران پروژه کوچک و بزرگ در روستاها و مناطق دوردست کشور روی دست گرفته می‌شود. به خصوص در بخش های زراعت و مالداری، باغداری و معادن.
جلال‌الدین شمس سخنگوی اداره اترا به روزنامه شریعت می‌گوید، در قسمت ترمیم آنتن پایه های مخابراتی که در مناطق جنگی آسیب دیده بود کارها عملا آغاز شده است. به گفته وی، 450 پایه دیگر نیز با بودجه خود اداره اترا در 320 ولسوالی کشور بر اساس نیازمندی با هزینه بیشتر از 27 میلیون دالر ایجاد می شود.
مولوی مصباح‎الدین مستعین سخنگوی وزارت زراعت، مالداری و آبیاری نیز به روزنامه شریعت می‌گوید، این وزارت در تلاش مدرنیزه سازی کارهای زراعتی، رشد و تقویت باغداری و ایجاد سردخانه ها برای روستائیان در مناطق مختلف کشور است. به گفته ایشان، در بخش های مدیریت آبهای سطحی و استفاده از آن در بخش زراعت و باغداری، توزیع تخم های اصلاح شده و حفاظت از جنگلات و چراگاه ها نیز برنامه ها جریان دارد.
آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورت عملی شدن این طرح ها، پیامدهای مثبت را برای مردم افغانستان در پی دارد. از جمله جلوگیری از جابجایی مردم از قریه ها به شهرهای کلان به خصوص کابل که فعلا به یک معضل اساسی تبدیل شده است. محمد مهدی شفایی استاد دانشگاه به روزنامه شریعت می گوید، در صورتی که مشکلات روستاها حل شود، امکانات فراهم گردد، مردم نه تنها که از قریه ها به شهرها نمی‌آیند، بلکه این جابجایی معکوس خواهد بود. یعنی از شهرها به طرف روستاها خواهند رفت. به گفته ایشان، قریه‌ های کشور دارای ظرفیت های فراوان است که اگر استفاده شود ، می‌تواند هم برای مردم زمینه کار فراهم شود و هم اقتصاد خانواده ها رشد کند. از جمله استخراج معادن و جلب و جذب سیاحان و کوهنوردان.
با این همه، مدرن شدن ابزار زراعتی، ایجاد کلینیک های مجهز، ساخت و ساز سرک ها، تقویت مراکز آموزشی و حمایت از معلمین، از خواست‌های مهم باشندگان مناطق دوردست کشور از امارت اسلامی افغانستان است.

داوود ناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *