افغانستان

عبدالسلام‌حنفی:شاگردان مکاتب باید با روحیه‌ی اسلامی تربیت شوند

شریعت: رهبری وزارت معارف افغانستان سیمینارِ پنج روزه‌ی را تحت عنوان« هماهنگی بهترِ امور و شریک نمودن تجارب» میان رؤسای معارف اعم از مرکز و ولایات کشور در حضور داشت مقامات نهاد های تعلیمی و رؤسای معارف برگزار نمود.
حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف امارت اسلامی افغانستان هدف از برگزاری سیمینار پنج روزه‌ را ایجاد‌ هماهنگی بهتر میان رؤسای ریاست معارف کشور بخاطر بهتر تربیت شاگردان، ایجاد کیفیت در مکاتب کشور و شریک نمودن تجارب ریاست‌های معارف کشور اشاره نمود: «هدف از برگزاری این‌ سیمینار ایجاد هماهنگی و شریک نمودن تجارب میان رؤسای معارف کشور می‌باشد چون در بیست سال گذشته در معارف کشور توجه جدی صورت نگرفته به ویژه در قسمت نصاب درسی و اسلامی».
این‌مقام معارف کشور… ص7
نیز اشاره نمود که افغانستان کشور اسلامی است و رسانیدن ارشادات اسلامی به شاگردان مکاتب ضروری است و علمای کشور باید مسوولیت‌ خودشان را در قسمت رسانیدن پیام اسلام به گونه‌ی درست برای فرزندان کشور انجام بدهند.
معاون ریاست الوزاء امارت اسلامی افغانستان در این نشست خبری از برچیدن مکاتب و استادان خیالی اشاره نمود: «درگذشته معارف کشور شاهد استادان و مکاتب خیالی بود، اکنون اما این فساد از وزارت معارف کشور برچیده شده و اصلاحات در قسمت کیفیت نصاب درسی به ویژه اسلامی جریان دارد».
آقای حنفی اشاره نمود که از‌ استعداد های مهاجرین کشور در معارف باید استفاده صورت گیرد. «یک تعداد از مهاجرین تازه برگشته از استعداد خوبی بر خوردار اند، معارف کشور باید از استعداد آنها استفاده‌ نمایند تا هم از ظرفیت آنها استفاده بهینه صورت گیرد و هم‌ مهاجرین با استعداد ما صاحب شغل شده و در کشور خودِشان خدمت نمایند».
وی همچنان گفت که در بیست سال گذشته در نقاط دور دست کشور مکاتب برای تربیت فرزندان کشور وجود نداشت اگر داشت کیفیت و توجه جدی از سوی معارف آن وقت وجود نداشت. اکنون مسوولیت ما این است که زمینه تربیت را در تمام نقاط دور دست کشور به گونه‌ی معیاری مساعد نماییم تا شاگردان مکاتب با روحیه اسلامی تربیت شوند.

معاون اداری ریاست الوزراء اشاره که ادارات دولتی باید در قسمت خدمت برای شهروندان که به نهاد های دولتی مراجعه می کنند خدمات بهتر عرضه نمایند و برای مراجعین کشور توجه جدی نمایند و کارهای آنها را در اسرع وقت انجام دهند.
ندا محمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور در مهم بودن سیمینار اشاره نمود: این سیمینار باعث می گردد که تا مسوولیت رؤسای ریاست معارف کشور و تجارب آنها شریک گردد و ما باید در کار‌های خود اخلاص داشته باشیم: «اخلاص در کار‌های ما وجود داشته باشد و کار‌های ما باید خدمت برای اسلام و برای نظام اسلامی ‌باشد و از وقت خود باید در جای درست آن استفاده نماییم چون وقت امانت است و اطاعت در امارت اسلامی فرض است».
غلام‌ حیدر شهامت، رییس‌ادارهی تعلیمات تخنیکی و مسلکی هم در این برنامه صحبت نمود و عدم عرضه‌ی خدمات بهتر تحصیلی برخی نهادهای آموزشی را به باد انتقاد گرفته گفت: که شماری از شاگردان با وجود اینکه از مکتب فارغ شده‌اند اما سواد کافی ندارند. وی اضافه نمود که وجود همچون شاگردان بیسواد با وجود اسناد دست داشته‌‌ی شان در عدم توجه نظام قبلی بود که در قسمت معارف کشور غفلت نمودند و این باعث گردید که ما شاگردان بیسواد با اسناد‌های دست داشته‌ی شان باشیم. ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *