لیکنېمقالی اوتبصرې

محرم فرصتی برای تبیین ارزش‌های دینی و تحکیم برادری در افغانستان

علما و متفذین کشور در یک نشست خبری در کابل ضمن تقدیر از تلاش‌های نیروهای امنیتی در تامین امنیت مراسم‌های محرم، بر وظایف و نقش مبلغان، رسانه‌ها، مردم و برگزار کنندگان در مراسم‌های محرم تاکید کردند. به گفته آنان، در سخنرانی‌ها و مراسم‌ها باید تلاش شود تا توطئه های دشمنان خنثی و کارهای انجام شده و دستاوردها تبیین گردد تا پاسخ دندان شکنی باشد برای دشمنان که از بیرون اوضاع کشوررا سیاه نمایی می‌کنند.
حجت‌الاسلام سیدعیسی حسینی مزاری مسئول عمومی مرکز فرهنگی و اجتماعی تبیان در یک کنفرانس خبری گفت، در مراسم‌های محرم امسال باید سخنرانان برای تحکیم وحدت و همسویی مردم با حکومت تلاش کنند. آقای حسینی اشاره کرد که در مدت دوسال گذشته کارهای زیادی در کشور در بخش های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی انجام شده که باید تبیین گردد. ایشان همچنان از مسئولان امارت اسلام نیز خواست که با حضور شان در مراسم‌ها، سبب امیدواری مردم گردیده و دستاوردها را با مردم شریک سازند.
ایشان از مسئولان امارت اسلامی خواست که در مراسم ها حضور یافته و با ایراد سخنرانی سبب دلگرمی و همسویی بیشتر مردم گردیده و هم پیشنهادات آنان را مستقیم بشنوند.
حجت‌الاسلام یار محمد رحمتی از دیگر سخنرانان این مراسم بود و تاکید کرد که امسال بخاطر تامین امنیت در سراسر کشور، فرصت خوبی برای برگزاری مراسم های محرم فراهم شده و از آن باید در تقویت اخوت و برادری استفاده شود. وی نیز تاکید کرد که برگزار کنندگان، مسئولان حکومتی، نیروهای امنیتی و وعاظ باید تلاش کنند که از فرصت تبلیغی محرم برای تحکیم ارزش ها و تبیین دستورات دینی استفاده کنند و از تبیین روایات ضعیف و مطالب حساسیت برانگیز خودداری نمایند. وی همچنان گفت عاشورا و امام حسین مربوط یک مذهب، قوم و حتی مسلمانان نه بلکه متعلق به همه بشریت است. وی گفت رسانه های دشمن شایعه کردند که امارت اسلامی بر مراسم محرم محدودیت وضع کرده اما در جلسات مکرر بین علما و مسئولان امارت اسلامی، این مسله روشن شد که امسال نیز محرم به گونه با شکوه تجلیل می‌گردد. به گفته آنان محدودیت های که اگر وضع شده، فقط بر اساس مصالح است نه تبعیض و تعصب.
در این مراسم همچنان تاکید شد که هیئت امنا و برگزار کنندگان تلاش کنند که به گونه منظم مراسم هارا برگزار کنند تا زمینه سوء تفاهم و آزار و اذیت مردم و زمینه حساسیت‌ها فراهم نشود.
همچنان در بیانیه که در اخیر این مراسم صادر گردید، آمده که از هرگونه حرکتی که مخالف شان امام حسین است باید پرهیز شود. به خصوص گیل آلود کردن موترها، برهنه سینه زدن در مکان‌های عمومی، اعمال توهین کننده، آلوده ساختن محیط زیست و مراسم های ناوقت شب، خودداری شود.

ناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button