مقالی اوتبصرې

نبرد غزه در هوای سرد و گرسنگی شدید کشتار جمعی بدون سلاح ! قسمت اول

اسراء کمال الجملان هنگامی‌که در اواخر اکتوبر گذشته به همرای پسرش محمد (۵ ساله) از محله شیخ رضوان در شمال غزه به سمت جنوب فرار نمود، وی در جریان بمباردمان اسرائیلی ها، هشت ماهه باردار بود او با فرزند ۵ ساله خود سه کیلومتر را از خانه اش الی شفاخانه الشفاء پیاده طی نمودند. اسراء مانند دیگران که در این شفاخانه پناه گرفته اند، فقط چند پیراهن و وسایل سبک را با خود برده است، چون انتظار داشت به زودی به خانه اش بر می گردد.با گذشت دو ماه از آواره‌گی، این زن 28 ساله و خانواده اش همچنان در یکی از صدها خيمه‌‌ای که در وسط نوار غزه برپا شده بود، بدون هیچ وسیله ای که بتواند از او و نوزادش در برابر سختی ها محافظت کند، ساکن هستند.اسراء در حالی که طفل نوزاد رنگ پریده خود را در آغوش گرفته بود، گفت: «وقتی او را به دنیا آوردم، هنوز باران اینجا نباریده بود. من و شوهرم سعی می ‌کردیم پس از نشست آب از شکاف‌ های خیمه به دنبال پناهگاه دیگر بخاطر فرار از باران باشیم. وی می افزاید، ما روزهای سختی را سپری نمودیم که مانند آن را قبلاً اصلا ندیده بودیم.این زوج با یک جنراتور کوچک داخل خیمه را گرم میکنند، جایی که آنها را مجبور کرد در شرایط سخت در آنجا پناه ببرند. از سوی دیگر او نمی تواند فرزند نوزاد خود را در نزدیکی آتشی که آوارگان در کنار خیمه برای گرما روشن می کنند، ببرد، زیرا دود سیستم تنفسی نوزاد اش را آسیب میزند.اسراء درباره روزی که برای اولین بار نوزاد اش را به دنیا آورد، می گوید: آن روز همچنان سرفه می کرد تا رنگش آبی شد. ما می ترسیدیم که ممکن بمیرد. او با صدای لرزان اضافه کرد، من نگران دخترم هستم او هنوز واکسین هایش را نگرفته است.فصل زمستان در غزه معمولاً از دیسمبر تا ماه مارچ ادامه دارد و با هوای پائین به طور متوسط به 8 درجه میرسد. باران‌ های شدید و رعد و برق باعث مشکلات جدی برای کسانی می ‌شود که بدون پناهگاه بوده و مجبور به ماندن در خیمه‌های موقت بدون سقف برای محافظت از خود و خانواده هایشان هستند.در اواسط ماه دیسمبر، چیزی که انتظار می رفت، اتفاق افتاد، زیرا باران های شدید همراه با وزش باد شدید، خیمه های فرسوده را جمع کرد و لباس ها و پتوهای آوارگانی را که در زیر آنها پناه گرفته بودند، غرق نمود.
زمانی که اسرائیل جنگ خود را پس از حمله «سیل الاقصی» در اکتوبر گذشته آغاز کرد، هوا در آن زمان هنوز برای کسانی که مجبور به ترک خانه‌ های خود در شمال غزه و در حالی که لباس‌های تابستانی و سبک به تن داشتند، گرم و قابل تحمل بود، اما با ممانعت نظامیان اسرائیل از بازگشت آنها به خانه هایشان مواجه شدند تخریب بیش از 60 درصد واحدهای مسکونی غزه و کمبود مساعدت های بشردوستانه به این نوار، وضعیت این آوارگان را به سرعت به سوی یک فاجعه غیر قابل کنترول سوق داد. آمار های نماینده گی کمک و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (UNRWA) در اواسط فبروری تایید کرد که 70 درصد از زیرساخت های غیرنظامی در باریکه غزه ویران شده است. بنابراین هیچ راهی برای تهیه لباس گرم برای محافظت در برابر سرما وجود ندارد.سلیم الجملان (28 ساله)، شوهر اسراء، می گوید که سرما مانع از حرکت آنها می شود. وی توضیح داد، همانطوری که می دانید من نتوانستم لباسی با خود بیاورم، حتی مدارک شخصی مان را نتوانستم با خود حمل کنیم، حالا بارش باران های شدید ما را سخت آشفته کرده است.اسراء در مورد لباس نوازد اش می گوید: او بعد از تولد هیچ لباسی مناسبی نپوشیده است، چون دیگر لباسی ندارد حتی وقتی استفراغ می کند، من فقط استفراغ را پاک می کنم، چون نمی توانم آن را بشویم، چون هوا سرد است. شوهرش هم با لحنی پر از نا امیدی و درد می گوید، انتظار نداشتم دخترم در چنین شرایطی به دنیا بیاید. وی افزود: در خانه ما یک تخت اطفال برای او آماده کرده بودیم. ما بسیار خوشحال بودیم و برای تولد او آماده شده بودیم. نمی دانم چه بر سر ما آمده است. خداوند به همه ای ما کمک کند.در ۲۴ نوامبر، نوزاد اسراء در شفاخانه به دنیا آمد. متخصص زایمان پروسه عمل جراحی را بدون استفاده از دوای مسکن انجام داده است. از اینکه یکی از کارگران شفاخانه برای نوزاد لباس نداشت، ابتداء او را در رخت خواب گذاشتند.
برای افراد عادی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سوء تغذیه یا سردی می تواند بر صحت آنها تأثیر بگذارد. این خطرات در مورد کودکان نوار غزه که بیش از نیمی از جمعیت آن را تشکیل می دهد، دو برابر می باشد. هیپوترمی و سوء تغذیه می تواند بر سلامت روان و عملکرد قلب، شش ها و دستگاه گوارش تأثیر بگذارد.

منبع: الجزیزه انگلیسی – ترجمه و تخلیص: احمد ضیا سروری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *