افغانستان

وزارت عدلیه: نهادهای خیریه مطابق طرزالعمل ایجاد شده فعالیت نمایند

شریعت: رهبری وزارت عدلیه با حضورِ نماینده‌های نهادهای‌ خیریه کنفرانس خبری را زیر عنوان نشست مشورتی و هماهنگی میان وزارت عدلیه و بنیاد های خیریه برگزار نمود. در این نشست خبری رهبری وزارت عدلیه بر شفافیت فعالیت‌های نهادهای خیریه در کشور تاکید نمودند.
آنان‌‌اشاره نمودند که افغانستان کشوریست که اکثیر مردم آن در زیر خط فقر به‌سر می‌برند، بناً نهادهای‌ خیریه پولهای را که از سوی شهروندان و تاجران که در خارج از کشور به سر می‌برند جمع‌آوری می‌نمایند؛ باید در شفافیت کامل و با هماهنگی وزارت عدلیه به فقرا به مصرف برسانند.
عبدالکبیر حیدر، معین مسلکی وزارت عدلیه در این نشست خبری نماینده‌های نهادهای خیریه را مخاطب قرار داده و اشاره نمود که دین اسلام برای کمک نمودنِ بشر یکدیگر را ترغیب نموده‌است: «یکی‌از ارکانِ اسلام زکات است و این معنای توجه برای فقرا و کمک و همکاری برای نیازمندان می‌باشد و اسلام حقوق بشر را بهتر بیان نموده‌است.»
این‌مقام وزارت عدلیه کشور اشاره نمود که نهاد های خیریه که در کشور به گونه‌ی قانونی فعالیت می‌نمایند باید در هماهنگی این وزارت به فعالیت های شان بپردازند: «نهاد‌های خیریه باید در کار‌های شان شفافیت را مد نظر بگیرند و از فعالیت‌های شان برای وزارت عدلیه حسابدهی دهند».
آقای حیدر می‌گوید که شهروندان و تاجران که از خارج به حساب نهادهای خیریه پول واریز می نمایند نباید در جای نا درست آن به مصرف برسد. وی می‌گوید تاجران و شهروندان بخاطر احساس مسوولیت که در قبال کشور و مردم فقیر خود دارند پولهای آنان باید در جای درست آن به مصرف برسد.
این مقام وزارت عدلیه از ایجاد طرزالعمل برای نهاد های خیریه نیز خبر داد که نهادهای خیریه بعداز این مطابق به طرزالعمل ایجاد شده به فعالیت‌های شان ادامه دهند.
احسان‌الله احسانی، نماینده بنیاد خیریه قمر می‌گوید که میان وزارت عدلیه و نهاد های خیریه باید هماهنگی ایجاد شود. وی می‌گوید که اکثرِ نهاد های خیریه متکی به کمک‌ های بیرونی هستند که باید در این راستا تلاش شود تا ما بتوانیم از متکی بودن به کمک‌های بیرونی رهایی یابیم.
آقای احساس بخاطر شفافیت در توزیع کمک‌ها تاکید نمود که برای هر نهاد در سفرهای ولایتی باید یک نماینده از طرف وزارت عدلیه تعیین شود و ایجاد طرزالعمل در شفافیت فعالیت نهاد های خیریه شیوه فعالیت آنان موثر است.
این درحالیست که با روی کار آمدن امارت اسلامی، بازار فعالیت نهاد های خیریه گرم‌تر از گذشته‌ها شد و به تعداد این نهاد های خیریه همه روزه افزوده می شود. این نهادها در ولایات کشور فعالیت می‌نمایند و دست فقرا و افراد بی‌بضاعت را می‌‌گیرند.
این نهادها اکثراً از سوی شهروندان و تاجران افغان مقیم خارج حمایت مالی می‌شوند. ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button