افغانستان

وزارت عدلیه: هزاران جریب زمین دولتی استرداد شده است

مسئولان در وزارت عدلیۀ می‌گویندکه تاکنون بیش از 700 هزار جریب زمین دولتی درسطح کشور از چنگ غاصبین، بیرون شده است. بر اساس معلومات این وزارت دریک ماه اخیر ۳۰ هزار و ۳۰۰ جریب زمین غصب شدۀ دولتی در ۱۴ ولایت کشور استرداد شده است. مسئولان در وزارت عدلیه می‌گویندکه استرداد زمین‌های دولتی در سطح کشور به‌گونۀ جدی آن ادامه دارد.
براساس معلومات این وزارت، تاکنون هزاران جریب زمین دولتی در نقاط مختلف کشور از چنگ غاصبان زمین بیرون شده است.
قاری برکت‌الله رسولی، سخنگوی این وزارت درصحبت با رادیو کلید چنین می‌گوید:”روند بررسی، تشخیص وتثبیت زمین‌های دولتی آغاز شده است و تاکنون بیشتر از 700 هزار جریب زمین، از دست غاصبین و زورمندان بیرون شده است. با غاصبان این زمین‌ها مطابق به قانون برخورد صورت گرفته است.”
اما نگرانی‌هایی نیز وجود داردکه در دوران حکومت‌های پیشین، برخی از شهرک‌های رهایشی روی زمین‌های دولتی اعمار گردیده و این زمین‌ها در مقابل پول به مردم توزیع شده است.
حال پرسش اینجاست که سرنوشت ملکیت این افراد چه خواهد شد؟
عبدالشکور دادرس، آگاه مسایل حقوقی می‌گوید:”براساس قانون جزا، غصب زمین جرم است. اما اگر زمین دولتی بر اساس فرمان و قباله فروخته شده باشد، هیچ مرجعی صلاحیت فسخ آن را ندارد.”

با این حال سخنگوی وزارت عدلیه در پاسخ به این نگرانی‌ها چنین می‌گوید:”نبود سرپناه یک معضل جدی است، اما امارت اسلامی متوجه این مشکل است و راهکارهای اصولی را به‌خاطر حل این معضل درنظر دارد.”

گفتنی است که غصب زمین‌های دولتی در دوران حکومت‌های قبلی نیز به عنوان یک معضل جدی اجتماعی محسوب می‌شد. اما اینکه با آمدن امارت اسلامی چه‌قدر به این مشکل رسیدگی خواهد شد؟ گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *