افغانستان

پایان ضرب‌الاجل دولت پاکستان و افزایش برگشت مهاجران افغان

هم‌زمان با پایان ضرب‌الاجل دولت پاکستان برای اخراج مهاجران غیرقانونی از این کشور، مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، از افزایش برگشت مهاجران افغان از پاکستان خبر می‌دهند و می‌گویند که تنها در یک روز پسین یک هزار و ۸۸۸ خانواده از مسیر گذرگاه‌های مرزی تورخم و اسپین‌بولدک به کشور برگشته اند.
عبدالرحمان راشد، معین مسلکی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، به رسانه ها می‌گوید که آنان برای جابه‌جایی مهاجران برگشته از پاکستان، در ولسوالی‌های لعل‌پور ننگرهار و تخته‌پل کندهار، دو اردوگاه موقت ایجاد کرده اند.
او می‌افزاید: «۱۳۵۸ خانواده که ۷۸۸۱ تن می‌شود، از بندر تورخم برگشته و ۵۳۰ خانواده که ۳۵۲۷ تن می‌شود، از راه اسپین‌بولدک آمدند. برخی از مهاجران که از پاکستان می‌آیند، به ولایت‌های شان می‌روند و برخی دیگر که در ولایت‌های شان جای ندارند، برای مدت موقت در کمپ/اردوگاه نگه‌داری می‌شوند. کمپ ننگرهار ظرفیت ۵۰۰ خانواده و کمپ کندهار ظرفیت ۱۰۰۰ خانواده را دارد.»
معین مسلکی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، هم‌چنان می‌‌گوید که در اردوگاه‌های ایجادشده، امکانات لازم را برای مهاجران فراهم کرده اند. با این حال، شماری از مهاجرانی که در روزهای گذشته از پاکستان برگشته و در اردوگاه ایجادشده در ننگرهار جا‌به‌جا شده اند، از نبود امکانات لازم در این اردوگاه شکایت دارند.
صفی‌الله که با خانواده‌اش سه روز می‌شود در اردوگاه زندگی می‌کند، می‌گوید: «این جا زندگی در کمپ خوب نیست، آب نیست، نان به وقت نمی‌رسد، کودکان هم‌راه ما است، ۱۳ نفر یک جا زندگی می کنیم امید دارم از این جا انتقال داده شویم.»
محمدزمان، نیز می‌گوید: «ما بسیار مشکلات داریم. مشکلات آب و نان است، دیگر این که چیزی هم وجود ندارد. در آن جا زندگی و کار داشتیم، حالا که برگشتیم، هیچ چیز نداریم، نمی‌دانم چه کنیم؟»
شماری دیگر از مهاجران اما از آزارواذیت پلیس پاکستان با مهاجران افغان، شکایت می‌کنند و می‌گویند که آنان در وضعیت بد و با تهدید پلیس این کشور، از پاکستان اخراج شده اند.
شرف‌الدین که ۲۲ سال در شهر کویته‌ی پاکستان زندگی کرده و روز دوشنبه، ۸ عقرب، از مسیر گذرگاه مرزی تورخم به کشور برگشته است، می‌گوید: «در پاکستان ما را نمی‌مانند. دو بار به ما گفتند اگر بیرون نشوید، خانه‌ی تان را ویران و شما را زندانی می‌کنیم، در خانواده‌ چهار نفر هستیم، در پاکستان پول ما را از ما گرفت، حالا چه کار کنیم نمی‌دانم؟»
نور، دیگر شهروند افغانستان که ۱۶ سال در شهر کراچی پاکستان زندگی کرده است، نیز می‌گوید: «در آن جا با ما ظلم می‌شد، در کمپ یک شب را گذراندیم امکانات در کمپ خوب بود. از حکومت و نهادهای کمک‌کننده می‌خواهیم که به ما جای بودباش دایمی ایجاد کنند.»
مهاجران برگشته از پاکستان، در حالی از آزارواذیت از سوی پلیس پاکستان شکایت دارند که دیدبان حقوق بشر، با پخش اعلامیه‌ای از اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان انتقاد کرده و گفته است که پاکستان با تهدید و بازداشت، مهاجران افغان را از این کشور اخراج می‌کند.
با این حال، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در حالی از افزایش برگشت مهاجران به کشور خبر داده که اسلام‌آباد اعلام کرده است در کم‌تر از یک ماه گذشته بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر افغان این کشور را داوطلبانه ترک کرده اند.
سمیه توحیدی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button