ټولنه اوکلتور

گزارش سفری محمدصدیق افغان به جمهوری فدراتیف روسیه

محمد صديق افغان رئیس مرکز تحقیقاتی ریاضی فلسفی جهان به اساس حکم شماره ۴۰۴ مورخ ۱۷/۶/۱۴۰۱ مقام محترم ریاست الوزراء امارت اسلامی به جمهوری فدراتیف روسیه جهت ارایه کنفرانس ها و سيمينار ها سفر رسمی داشتند که ایشان به چندين کشور دیګر مانند منګولیا، بلاروس و ترکیه نیز دعوت شدند، ایشان با اشتراک در کنفرانس ها و سيمينارها برای دانشمندان و ریاضی دانان آنجا سخنرانی نمود که مورد استقبال ګرم قرار ګرفته و باکسب مدالها و افتخارات همچنان به اخذ مدال يونسکو نیز مفتخر ګرديدند، موصوف به تاریخ ۱۹/۹/۱۴۰۱ به وطن عودت نموده و ازينکه کنفرانس های شان نا تمام مانده بود دوباره به تاریخ ۲۳/۹/۱۴۰۱ با ګذاشتن یک رقعه رخصتی با موافقه رئیس اکادمی علوم افغانستان مجددا ًسفر نمودند که نامبرده در اين سفر راجع به نظم قرآنکريم حقانیت دین مبین اسلام به حاضرین کنفرانس ها با حضور داشت دیپلومات های امارت اسلامی افغانستان و ژورنالیست ها از دیدګاه ریاضی فلسفی بحث علمی و تحقیقی داشته که در نتیجه باعث مشرف شدن چندین نفر به دین مبارک اسلام ګردیده که از طریق مطبوعات جهان بدست نشر سپرده شده است.
نخست محمد صدیق افغان فیلسوف و مؤسس ریاضی فلسفی با جمال الناصر غروال سرپرست سفارت کبرای امارت اسلامی افغانستان مقیم شهر مسکو کشور فدارسيون روسیه دیدار وملاقات مفصل راانجام دادند که درآغاز سرپرست سفارت با ایشان ازبابت اشتراک در کنفرانس های علمی بین المللی به نمایندګی از افغانستان، خوش آمدید ګفته و آرزوی مؤفقیت را برای ایشان نموده و در تلاش و جلب توجه و همکاری جهانیان را به افغانستان نموده که در این ملاقات جناب افغان صاحب پیرامون دعوت خويش به فدراسيون روسيه و اشتراک فعال ایشان در کنفرانس علمی و بین المللی که با شرکت نمایندګان پنج قاره دنیا تحت نام (قدرت صلح در جهان ) به اشتراک عده کثیری از شخصیت های سرشناس علمی واجتماعی روسیه وجهان درشهر مسکو تدویر ګردیده بود، سخنرانی نمودند.در کنفرانس متذکره دانشمندان علوم اجتماعی، فلسفی، استرالوژی و ریاضی صحبت نمودند که به نمايندګی از علماء و دانشمندان اکادمی علوم افغانستان ایشان صحبت های علمی و اکادميک خویش را ايراد فرمودند و همچنان به دعوت رسمی یک تعداد مؤسسات اکادمیک، مراکز اسلامی، سازمان های اجتماعی و فرهنګی روسیه دعوت ګردیده بودند که از ایشان تقاضای ارایه لکچرها و اشتراک در محافل را نمودند که در ذیل به تفصیل آن ميپردازیم:- محترم محمد صدیق افغان به تاریخ ۲۲ سپتمبر ۲۰۲۲ در کنفرانس بین المللی که زیر نام (فورمول زندګی) در شهر مسکو دایر ګرديده بود اشتراک و سخنرانی نمودند.- دعوت رسمی از سوی ژوکوا آلميرا راشيتونا مدير اجرایی سازمان عمومی منطقوی برای حقوق بشر و شهروندی در جمهوری باشقورستان.
– ۲۸ سپتمبر ۲۰۲۲ سخنرانی در دفتر انجمن وکلای روسیه در جمهوری باشقورستان.
– ۲۹ سپتمبر ۲۰۲۲ سخنرانی برای دانشجویان شعبه اوفا ( پوهنتون تعاونی مسکو) در شهر اوفا.
– ۳ اکتوبر ۲۰۲۲ دیدار با خانواده و شخص رئيس جمهور باشقورستان محترم رادی خبیروف.
– ۴ اکتوبر ۲۰۲۲ ملاقات با محترم الیاتو دینوف ایلدار مفتی ارشد مسکو و منطقه مسکو.
– ۷ اکتوبر ۲۰۲۲ روز جمعه توضیح ریاضی فلسفی و اسلام در محراب بزرګترین مسجد روسیه در شهر مسکو ( پرسيکت میرا) با حضور داشت هزاران نماز ګزار.
– ۷ اکتوبر ۲۰۲۲ شب جمعه تقدیر از مقام علمی محترم صدیق افغان در اداره ریاست جمهوری فدراسیون روسیه.
– ۸ اکتوبر ۲۰۲۲ بنیاد (نود) ګردهمایی باشکوه را سازماندهی نمودند که با اشتراک محمد صدیق افغان وعده کثیری از دانشمندان عرصه های مختلف علوم اجتماعی، سیاسی و مدنی شرکت نمودند.
– ۲۱ اکتوبر ۲۰۲۲ شرکت در کنفرانس بین المللی ( روندهای مدرن بشریت و آینده نزدیک ) هدف اصلی این کنفرانس تشریح چګونګی حرکت کشورهای جهان از نظام سلطه ی مادی به نظام سلطه ی فکری و چګونګی غلبه برچالشهای کنونی و اجتناب از پیامدهای منفی احتمالی آن.
– دعوت رسمی از سوی ساینخوی سیرينچيميد رئيس فدراسيون دانشمندان مغولستان که هدف از این کنفرانس ارایه تاریخ روند حال و آینده مغولستان و همچنان عمق ریاضیات در پوهنتون ها و مؤسسات تحقیقاتی در جمهوری مغولستان، سخنرانی ها، آموزش ها، جلسات جمعی و جلسات در سطح حرفوی و ریاضیات بود:
– ۱ نوامبر ۲۰۲۲ سخنرانی در پوهنتون عالی مغولستان برای دانشمندان محققین، دانشجویان دوکتورا و ماستری که از طرف محترمه زیګییما چویندون رئیس پوهنتون دعوت شده بودند.
-۲ نوامبر ۲۰۲۲ سخنرانی در فاکولته ریاضیات و علوم پوهنتون تعلیم و تربیه ی مغولستان برای دانشمندان، محققان، دانشجویان، دکتورا و کارشناسی ارشد که از طرف محترم ګنبات مدیر و استاد فاکولته متذکره دعوت شده بود.
-۳ نوامبر ۲۰۲۲ ملاقات در کاخ دولتی مغولستان با محترم زاند نشاتار ګومبوژاو رئیس پارلمان مغولستان و مسؤلین مراکز علمی و تحقیقاتی برګزار شد که در این ملاقات در مورد ګسترش و توضیح روابط دوجانبه بین دو کشور و همچنان در مورد ګذشته و آینده مغولستان و افغانستان بحث و ګفتګو صورت ګرفت. رئیس پارلمان مغولستان از طرف خود و از طرف دولت و مردم مغولستان سلام ها و تمنیات نیک خود را به مردم شریف امارت اسلامی افغانستان ابراز داشته و برای همکاری های هر چه بیشتر بین این دو کشور ابراز امیدواری نمودند.
– ۴ نوامبر ۲۰۲۲ سخنرانی در پوهنتون ملی مغولستان برای دانشمندان، محققان، دانشجویان دکتورا و کارشناسی که توسط محترم پروفیسور بدارج دندف رئیس و استاد پوهنتون متذکره دعوت شده بودند.
– ۵ نوامبر ۲۰۲۲ محمد صدیق افغان به دعوت رئیس اجرایی انستیتیوت بین المللی فلسفی ریاضیات (Brand Graphic LLc) و با دعوت ويژه کلکتیف دانشمندان برجسته ریاضیات ملاقات شخصی برګزار کردند علاوه بر این ساین بویان امرسایخان معاون نخست وزیر مغولستان شخصاً با آنان دیدار نمودند که سلام ها وصمیمانه ترین تمنیات نیک خود را به نمایندګی از رئیس جمهور و مردم خویش به محترم عالیقدر امیرالمؤمنین شیخ القران مولوی هبة الله آخوندزاده حفظ الله، مقامات محترم دولتی امارت اسلامی افغانستان، رئیس اکادمی علوم و مردم شریف افغانستان ابراز نمودند که در ګفتګو از همکاری مشترک برای از سر ګیری روابط دوستانه بین دو کشور ابراز خرسندی ګردند.
– ۱۷ دسامبر ۲۰۲۲ محمد صدیق افغان به شهر مینسک جمهوری بلاروس تشریف بردند و مصاحبه باخبرګزاری اسپوتنیک جمهوری بلاروس که شامل ویب سایت ها، پخش آنلاین از طریق صفحات اجتماعی، رادیو اسپوتنیک و مراکز مطبوعاتی و آژانس های اطلاعات بین المللی (Rossiya segodnya) با میزبانی روزنامه نګار شاراپف ويچسلاو ویچ انجام یافت.
– ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ مصاحبه برای کانال جامعه بشریت با میزبانی اوسانین الکساندر ایوګیانیویچ نویسنده و فیلسوف اجتماعی صورت ګرفت.
– ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ شرکت و سخنرانی نامبرده در سمپوزیم بین المللی که تحت نام ( هشتمین فورم تجارتی شمالی لیوادیا) که در شهر مینسک دایر ګردیده بود، صورت ګرفت.
– ۱۹ دسامبر ۲۰۲۲ سخنرانی ایشان در ګردهمایی انجمن ( اتحادیه سربازان بازنشسته و سابق در سایر کشور ها) با میزبانی محترم یوسف الکساندرویچ کروګلیکوف انجام یافت.
– ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲ ملاقات باخانواده و شخص محترم اندری ارکات يوویچ یوانوف اکادمیسین اتحادیه ی بین المللی کارشناسان مدیریت، نویسنده و شخصیت اکادمیک داشتند.
– ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ محمد صدیق افغان به طرف کشور ترکیه شهر استانبول برگشته که در آنجا یک خانم را به دین اسلام مشرف ساختند که در مطبوعات کشور ترکیه و صفحات اجتماعی نشر و پخش ګردید.
– ۱۰ فبروری ۲۰۲۳ مصاحبه ی دراستدیوهای (Radio Russia SPb) و (St.Petersbutg) اشتراک ورزيده که به مناسبت روز علم روسیه صورت ګرفته بود مراسم پذیرش آقای افغان در انجمن متذکره و تقدیر از ایشان صورت ګرفت.
– ۱۱ فبروری ۲۰۲۳ ارايه ی داکلاد یا مقاله در کنفرانس (ما و آينده جهان باز) با نمایش فلم مستند از فعالیت های علمی جناب افغان در زمینه ریاضیات در سالون کنفرانس هوتل اسپوتنیک سانت پترزبورگ.
-۱۲ فبروری ۲۰۲۳ سخنرانی آقای افغان در مورد ریاضیات فلسفی به عنوان علم شناخت جهان و رویداد ها در حضور اشتراک کنندګان و نمایندګان رسانه ها در سالون کنفرانس های (لیننګرادسکی) در هوتل مسکو شهر سانت پترزبورگ.
– ۱۳ فبروری ۲۰۲۳ برګشت محترم صدیق افغان به کشور مسکو.
– ۲ مارچ ۲۰۲۳ اشتراک در کنفرانس بزرګ که برای ایجاد ( اتحادیه دانشمندان جهان) تشکیل شده بود اشتراک ورزيدند.
قابل تذکر است که اکادمی بین المللی علوم شیخ الحدیث مولوی فریدالدین محمود رئیس اکادمی علوم افغانستان را برای مذاکرات و همکاری های دو جانبه و انعقاد قرار دادها در زمینه های مختلف علمی با مراکز آموزشی و سازمان های علمی فدراسیون روسیه به مسکو دعوت نمودند. این اکادمی در نظر دارد تا با تشریف آوری جناب ایشان به پایتخت روسیه پشنهاد برګزاری مجمع (فورم بین المللی ) را مطرح نمایند تا به آساس آن مسابقات مقالات علمی و تحقیقی در زمینه های مختلف برګزار خواهد شد.
-۲ مارچ ۲۰۲۳ در شهر مسکو پایتخت فدراسيون روسیه کنګره دانشمندان جهان در جلسه هیأت رئیسه ی خویش محترم محمد صدیق افغان را به اتفاق آراء به عنوان رئیس افتخاری اکادمی بین المللی علوم تعیین کردند.
– بنیاد ابتکارات فرهنګی ریاست جمهوری روسیه ،بابت فعالیت های علمی در امور علوم ریاضی فلسفی محترم افغان را برنده جایزه ی ملی ( افتخار خانواده) اعلام نمودند همچنان به خاطر ارج ګزاری به خدمات شایسته و قابل قدر افغان از سوی کمیته ی حمایت برنامه های فرهنګی، علمی و آموزشی و به صنعتی رئیس جمهور فدراسيون روسیه، مدال دولتی (ستاره میهن) را برای ایشان تفویض ګردید.
– ۳ مارچ ۲۰۲۳ اداره ی پوهنتون جدید روسیه استادان و مسوولین ایشان از محمد صدیق افغان قدردانی نمودند.
– ۶ مارچ ۲۰۲۳ بنابر دعوت رسمی کوشورکوالکساندرنیکولایویچ رئیس انجمن (وحدت) به شهر سانت پترزبورګ فدراسيون روسیه سفر نموده که در آنجا با نمایندګان مجلس قانون ګزاری شهر سانت پترزبورګ با رؤسا و نمایندګان پوهنتون ها، وکلای پارلمان ملاقات و ګفتګو داشتند و همچنان با تاجران برای بحث در مورد ایجاد یک مرکز هماهنګ کننده علمی واحد در شهر سانت پترزبورګ دیدار و ګفتګو نمودند.
همچنان یک قطعه زمین به مساحت یک هکتار که در سال ۲۰۱۷ در یک سفر رسمی در شهر سانت پترزبورګ از طرف کشور فدراسیون روسیه برای نمایندګی مرکز تحقیقاتی ریاضی فلسفی در آنجا اهدا ګردیده بود، ایشان سنګ تهداب آنرا بنا نهاده که کار ساختمانی آن جریان دارد.صدیق افغان در این سفر به کشور های فدراسيون روسیه، منګولیا، بلاروس و ترکیه سفرهای علمی خویش را تمام نمودند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *