لیکنېمقالی اوتبصرې

یازده هم سپتامبر؛ وقتی که جنون امریکا جهانی می‌شود؟

حادثه‌ی 11 سپتامبر در واقع آغاز و ظهورِ یک فاجعه‌ی جهانی بود که امریکا به بهانه‌ی آن آستین بر اشغال کشورها و ملت‌ها بر زد. وقتی به پس‌منظرِ وارد شدن امریکا در صحنه‌ی جهانی پس از جنگ جهانی دوم نگاه کرده می‌شود، امریکا از نخستین کشوری است که با استعمال دو بمب هستوی بر بالای شهرهای هیروشیما و ناکازاکی جاپان، بیش از دوصد هزار تن را قتل عام کرد. به دنبال آن در تجاوزِ دوازده ساله‏اش در جنگ ویتنام فاجعه‌ی بزرگی را بوجود آورد که انجام آن شکست و رسوایی برای امریکا بود. اما به بهانه‌ی حادثه‌ی یازدهم سپتامبر، زیر نام «مبارزه با تروریزم» -در واقع جنگ علیه اسلام و مسلمانان- نخست افغانستان در همسایگی با آسیای میانه و بعد عراق در قلبِ خاورمیانه را مورد اشغال قرار داد. این درحالیست که غرب و در راس امریکا قبل از حادثه‌ی یازدهم سپتامبر، سرزمین‏های اسلامی از جمله خاورمیانه را بگونه‏ی می‏نگریست که مردمانی این سرزمین‏ها سراپا تابع نظام‏های مسبتدانه‌ی حاکم بر آن اند. به همین خاطر دوکتورین سیاسی و نظامی امریکا برای پاسخ به حملات یازدهم سپتامبر، طرح هجوم به سرزمین‏های اسلامی را ریختند. پس از آغاز اشغال، ایستادگی مردمان این سرزمین‌ها در برابر تجاوزگران نمادِ از بیداری را به نمایش می‌گذاشت.

ایستادگی مسلمانان در خاورمیانه، آغاز انقلاب بهار عرب و ایستادگی مسلمانان و سرانجام شکست قدرت‌های استعماری در افغانستان منجر به پاسخ دندان شکن بر متجاوزان گردید.

تجاوز و لشکرکشی غرب در سرزمین‌های اسلامی پس از حادثه یازدهم سپتامبر افزون بر صدها هزار شهید و زخمی منجر به آواره شدن صدها هزار تن شد که جهان تاکنون نظیرش را ندیده بود، که عامل عمده آن تجاوز و وحشتِ غرب در سرزمین‌های اسلامی می‌باشد. وقتی امریکا تجاوزش به سایر سرزمین‌ها از جمله بر افغانستان را آغاز کرد شعارِ آزادی و دموکراسی را سر می‌داد؛ آنچه که غیر از خون‌ریزی و وحشت چیزی دیگر را در پی نداشت.

جهان اکنون به ویژه پس از آغاز بحران اوکراین و شعله‌ور ساختن آن از سوی غرب درک کرده است که پیام غرب غیر از پیام قدیمی‌اش که برپا کردن فجایع و استعمار دولت‌ها و ملت‌ها است، چیزی دیگر نمی‌باشد. این مسأله را می‌شود در آغاز اشغال امریکا پس از حادثه‌ی یازدهم سپتامبر به افغانستان و عراق، به دنبال آن دامن زدن به بحران لیبیا، سوریه و… و پس از شکست و خروج امریکا از افغانستان، دامن زدن به بحران اوکراین است که باوجود قتل، کشتار و آواره شدن صدها و هزارها انسان همچنان به این بحران دامن زده و آن را حمایت و تقویت می‌نماید. آنچه که آغاز این سیاست بر جنون امریکا پس از حادثه‌ی یازدهم سپتامبر بر می‌گردد.

احمد صایم

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button