نړۍ

وزیر داخله ترکیه:امریکا در انتخابات ترکیه مداخله می‌کند

وزیر داخله ترکیه با بیان اینکه واشنگتن در حال مداخله در انتخابات پیش‌روی این کشور است، گفت که رئیس جمهور امریکا شخصاً دستور دخالت را داده است.
به نقل از خبرگزاری آوا: در ادامه انتقادات و حملات لفظی «سلیمان سویلو» وزیر داخله ترکیه به امریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در این کشور، سویلو روز گذشته از دخالت واشنگتن در این انتخابات صحبت کرد.
سویلو در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ ان ترک»، گفت: (امریکا در انتخابات (ترکیه) دخالت می‌کند. همه در این کشور همین حالا هم این موضوع را می‌دانند، این را خود رئیس جمهور امریکا هم به زبان آورده است. حملاتی که به محرم اینچه شد معلوم است از کجا نشأت گرفتند.)
وی با بیان اینکه امریکا پشت حملات و انتقادات علیه اینچه قرار دارد که در نهایت منجر به کناره ‌گیری او از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد، توضیح داد: «در روزهای اخیر آقای بایدن افراد خود را در ترکیه فعال کرده است».
وزیر داخله ترکیه ادامه داد: «امریکا از همان ابتدا دخالت در انتخابات (ترکیه) را شروع کرد. بایدن گفت که نتوانستند این کار را با کودتای ۲۰۱۶ انجام دهند، پس این بار همان کار را با انتخابات انجام می‌دهیم، نه کودتا».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از این مصاحبه تلویزیونی، سویلو با بیان اینکه امریکا نمی‌خواهد «رجب طیب اردوغان» بار دیگر به عنوان رئیس جمهور ترکیه برگزیده شود، اظهار داشت: «واشنگتن می‌خواهد کمال قلیچدار اوغلو را جایگزین کند، همان کسی که امریکایی‌ها می‌خواهند رأی‌های اینچه را تصاحب کند».
وی همچنین افزود: «کسانی که از برخی راهبردهای ما خوششان نمی‌آید، در حال تغییر موضع هستند. سازمان تروریستی فِتو (جنبش فتح‌الله گولن)، هنوز فعال است. در مسیر انتخابات ریاست جمهوری هم عملیاتی را علیه نامزد (حزب عدالت توسعه) در جریان است».
وزیرداخله ترکیه پیش از این نیز ضمن بی‌اهمیت دانستن اظهارات بایدن، گفته بود که در دوران زمام‌داری اردوغان، واشنگتن نفوذ خود بر انقره را از دست داد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button